Tydzień rekordów z dolarem na pierwszym planie. Komentarz walutowy 29.07 – 2.08.2019

Po raz pierwszy od 2008 roku FED zdecydowało się na obniżenie stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Decyzja była wyczekiwana przez rynki od tygodni. Prezydent Trump nie lubi jednak pozostawać na drugim planie i w następstwie decyzji FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku) ogłasza wprowadzenie nowych 10-procentowych ceł na jeszcze nieoclone towary z Chin o wartości 300 mld dolarów. To jednak nie koniec, bo prezydent USA zakłada sukcesywne poszerzanie ceł aż do momentu podpisania zadowalającego porozumienia handlowego z Chinami.

Tymczasem USA i UE podpisały porozumienie w sprawie eksportu amerykańskiej wołowiny. Rozmowy premiera Wielkiej Brytanii z szefem rządu Irlandii pozostają bez wpływu na pozycję funta. Zaś irańska Rada Ministrów zatwierdza projekt zmiany waluty narodowej z riala na toman. Decyzja zapada w następstwie kryzysu i utraty wartości riala wobec dolara wskutek wprowadzonych sankcji. W następstwie wojen handlowych i poczynań Iranu spadają w USA notowania ropy naftowej.

Dolar zaskakuje

Pierwsza reakcja dolara na obcięcie stóp procentowych była co najmniej zaskakująca, bo widoczne było jego umocnienie. Siła amerykańskiej waluty może wynikać z niejednomyślnej decyzji wśród członków FOMC oraz braku jasnej informacji co do dalszych obniżek. Trudno ocenić bezpośrednią reakcję dolara na obniżkę stóp procentowych ponieważ prezydent Trump szybko ogłosił wprowadzenie kolejnych ceł na towary z Chin, a to sprowokowało znaczą część inwestorów do przeniesienia aktywów w stronę bezpieczniejszych franka i jena. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.

EUR/USD

EURUSD kusy walut ekantor.pl kantor internetowy wymiana walut tani kantor online
źródło: Bankier.pl

Euro wraca do kursu z maja

Po ostatnich pozytywnych dla złotówki tygodniach, przyszedł czas na wygaszenie optymizmu. Indeks PMI dla polskiego przemysłu opublikowany 1 sierpnia wypada słabiej od oczekiwań i przyjmuje wartość najniższą od ponad sześciu lat. Co prawda to wynik znacznie lepszy niż PMI dla przemysłu w Niemczech, jednak wobec sytuacji w globalnej gospodarce nie pozwala to złotówce na skuteczny opór wobec siły euro. Dziś średni kurs EUR/PLN to 4,31.

EUR/PLN

EURPLN kusy walut ekantor.pl kantor internetowy wymiana walut tani kantor online
źródło: Bankier.pl

Czy dobra pozycja dolara ośmieli złotówkę?

Sporo odczytów z amerykańskiej gospodarki było w mijającym tygodniu pozytywne dla dolara. Przybyło miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, lekko wzrosły wynagrodzenia przy wzroście liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych i lekkim spadku ISM dla przemysłu. Te dane miały jednak ograniczone znaczenie w kontekście wojen handlowych i obniżki stóp procentowych przez FED. Dla złotówki silny dolar nie okazał się dobrą informacją, w pierwszym tygodniu sierpnia za dolara trzeba było zapłacić najwięcej od pierwszej połowy 2017 roku. Dziś średni kurs USD/PLN to 3,87.

USD/PLN

USDPLN kusy walut ekantor.pl kantor internetowy wymiana walut tani kantor online
źródło: Bankier.pl

Wysokie loty franka nie są zaskoczeniem

Dobrą formę szwajcarskiej waluty obserwowaliśmy już od kilku tygodni. Powodów kolejnych wysokich lotów franka jest kilka. Nie bez znaczenia są wyniki Indeksu Instytutu KOF, pokazujące możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy. W ciągu ostatniego miesiąca frank podrożał o 13 groszy, osiągając notowania najwyższe od kwietnia 2017 roku. Wysokie notowania franka względem złotówki są pokłosiem jego umocnienia się względem euro. Obawy o przyszłość globalnej gospodarki w postaci wojny handlowej między USA a Chinami, niepewność wobec Brexitu i „luzowanie polityki monetarnej” to powody, dla których inwestorzy wolą lokować kapitał we franku. W efekcie waluta Szwajcarii jest tak mocna, że można się spodziewać prób jej osłabienia. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,96.

CHF/PLN

CHFPLN kusy walut ekantor.pl kantor internetowy wymiana walut tani kantor online
źródło: Bankier.pl

Funt walczy o pozycje

Wyniki PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii bez zmian, chociaż firmy raportują o wysokim stanie niepewności i rekordowo niskim poziomie produkcji. Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopę procentową na poziomie 0,75 procent. Zawarte w Raporcie Inflacyjnym założenia oparte są o scenariusz łagodnego Brexitu. Jasne jest więc, że kursem brytyjskiej waluty rządzi polityka, a nie ekonomia, a ponieważ sposób wyjścia z UE nadal jest niepewny, rynek nie wysnuwa daleko idących wniosków i funt nie notuje znaczących zwyżek. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,70.

GBP/PLN

GBPPLN kusy walut ekantor.pl kantor internetowy wymiana walut tani kantor online
źródło: Bankier.pl
05.08.2019
Trześniowski