Uwaga na dolara. Komentarz walutowy 30.10.2017

To będzie interesujący tydzień na rynku walutowym. Obok posiedzenia FOMC w sprawie stóp procentowych, uwagę przykuwać będą wiadomości płynące z Białego Domu. Rynek spodziewa się, że do piątku Donald Trump poda, kto obejmie stanowisko przewodniczącego Fed.

 

Dane z Europy: inflacja konsumencka w Niemczech

W trakcie dzisiejszej sesji nie zabraknie danych z Europy, jednak nie powinny one wywołać większego poruszenia na euro. Pozycją, która silnie zwróci uwagę rynku są zaplanowane na godzinę 14:00 wstępne odczyty dotyczące niemieckiej inflacji konsumenckiej. Wcześniej poznamy kilka informacji z Wielkiej Brytanii (podaż pieniądza M4, wnioski o kredyt hipoteczny) czy strefy euro (koniunktura gospodarcza). Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu euro straciło na wartości po “gołębim” charakterze wypowiedzi prezesa ECB – Mario Draghiego.

 

Dochody i wydatki Amerykanów

Na początku tygodnia nie zabraknie informacji z USA. O 13:30 czasu polskiego, inwestorzy zapoznają się z dochodami i wydatkami Amerykanów, a dwie godziny później zaprezentowany zostanie indeks Dallas Fed dla przemysłu. Jest to jednak jedynie przedsmak tego, co będzie się dziać w kolejnych dniach. Kalendarz makroekonomiczny dla Stanów Zjednoczonych prezentuje się bowiem okazale. Zwłaszcza w piątek, gdzie obok danych z rynku pracy prezentowane będą indeksy PMI czy informacje o zamówieniach w przemyśle. A to wciąż nie koniec emocji wokół dolara.

 

Wydarzenie tygodnia: decyzja FOMC i nowy szef Fed

Jutro rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie FOMC, które zakończy się decyzją ws. stóp procentowych. Rynek spodziewa się podtrzymania dotychczasowej retoryki sugerującej kolejną podwyżkę w grudniu tego roku. “Jastrzębi” komunikat może jeszcze mocniej podkreślić rozbieżność pomiędzy działaniami Fed oraz ECB. Obok polityki pieniężnej banku ważne będzie również to, kto zasiądzie na stanowisku przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Donald Trump ogłosi swoją decyzję do końca tego tygodnia.

 

Sytuacja na walutach

EUR/USD
Po ostatnim wystąpieniu prezesa Europejskiego Banku Centralnego euro pozostaje osłabione. Główna para walutowa oscyluje wokół 1,16.

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN
Na chwilę obecną złoty zachowuje się stabilnie. Choć atmosfera na szerokim rynku z ubiegłego tygodnia nie pozostała bez echa dla polskiej waluty.

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN
W tym tygodniu uwaga rynku skupiać się będzie na dolarze. Na początku dnia amerykańska waluta nieznacznie ustępuje.

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN
Średni kurs CHF/PLN na otwarciu nowego tygodnia wynosi 3,65.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN
To może być ważny tydzień dla funta. Coraz głośniej mówi się o tym, że BoE szykuje się do podwyżki, a najbliższa decyzja w tej sprawie już w czwartek.

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
09:00 Indeks instytutu KOF – Szwajcaria
13:00 Dochody i wydatki Amerykanów – USA
14:00 Inflacja konsumencka, wst. – Niemcy
15:30 ndeks Dallas Fed dla przemysłu – USA

30.10.2017
Katarzyna Orawczak