W oczekiwaniu na stabilizację. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.02.2023

Rzecznik TSUE pozytywny dla frankowiczów, w styczniu RRP odrzuciła trzy wnioski o podwyżki stóp procentowych, jak w tej sytuacji odnajduje się złoty?

Produkt Krajowy Brutto dla Strefy Euro jest lepszy od spodziewanego, ale tak naprawdę w wyniku kwartalnym wciąż oznacza stagnację, chociaż realnie wzrasta względem analogicznego kwartału ubiegłego roku. Eurostat odnotował, że aż dziewięć krajów ciągnie unijny PKB w dół (spadek względem poprzedniego kwartału). Techniczną recesję zaobserwowano na Węgrzech, w Czechach i w Finlandii. W Polsce regres oszacowano na poziomie -2,4% kwartał do kwartału.

Mimo wzrostu płacy minimalnej (do 3490 zł brutto od 1 stycznia 2023 roku), polscy konsumenci nie mają wielu powodów do radości, zwłaszcza obserwując wstępnie szacowaną inflację nad Wisłą. Co prawda w styczniu inflacja nie przekroczyła 26-letniego szczytu w końcówki ubiegłego roku i tak daleko jeszcze do obniżek cen w sklepach. Dobra konsumpcyjne w styczniu podrożały o prawie 2,5% w stosunku do cen z grudnia. Nie bez wpływu na ceny dóbr i usług miały zmiany w cenach energii, co wynika oczywiście z podniesienia stawki VAT z 5 na 23%.

Europejska waluta traci do dolara

Inflacja CPI w USA rok do roku delikatnie spada z 6,5 na 6,4%, ale dane z amerykańskiej gospodarki wyglądają na tyle dobrze, że europejska waluta musi się nieco osłabiać względem dolara. Od 1 lutego kurs w parze EUR/USD spadł z 1,09 na 1,06 a tan tydzień kończymy średnim kursem na poziomie 1,06.

EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Pozytywna reakcja

O nieco ponad grosz poszedł w górę kurs euro po komunikacie rzecznika TSUE w sprawie umów kredytowych. Mimo iż cena europejskiej waluty nadal jest wysoka, tydzień kończymy na rozsądnym poziomie, bo płacąc średnio za jedno euro 4,77 złotego.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Znów w drodze na szczyty

W piątek 17 lutego dolar wyceniany jest najwyżej od początku grudnia. Dobre dane z amerykańskiej gospodarki mogą skłonić Rezerwę Federalną do dalszych podwyżek stóp procentowych za oceanem, a to nie przyniesie w parze USD/PLN pozytywnych dla złotego informacji. Tydzień w parze dolara z polską walutą kończy się średnim kursem na poziomie 4,48.

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Kredytobiorcy z lekkim uśmiechem

Najważniejszą informacją czwartku była opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sądzących się z bankami konsumentów, co interesuje oczywiście najmocniej tzw. frankowiczów. Zgodnie z oczekiwaniami cena franka wyrażona w złotówkach drgnęła po ogłoszeniu prokonsumenckiego spojrzenia na wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Dziś 17 lutego średni kurs w parze CHF/PLN utrzymuje się na poziomie 4,81.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Funt delikatnie odpuszcza

Na Wyspach spada zarówno inflacja konsumencka CPI rok do roku (z 6,3 na 5,8%) jak i inflacja producencka (z 14,7 na 13,5%) nie wpływa to jednak znacząco na relacje w parze GBP/PLN. W miniony wtorek cena brytyjskiej waluty spadła z najwyższego poziomu w tym roku (średnio 5,42 za jednego funta), finalnie tydzień kończymy średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,36.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
17.02.2023
Ekantor.pl