Złoty w słabym nastroju. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 26-30.08.2019

Niespodziewane wydłużenie wakacji brytyjskiego parlamentu zaproponowane przez premiera Johnsona i zaakceptowane przez Królową Elżbietę II nie wszystkim się podoba. Parlament ma zawiesić obrady aż do mowy tronowej, w ten sposób wyeliminowane mają zostać próby negocjacji umowy wyjściowej z UE przez opozycję. Opinie o decyzji premiera Wielkiej Brytanii są skrajne od poparcia i nadziei, że to początek dobrego, szerszego planu, po oskarżenia o populizm i żądania wotum nieufności.

Chwilowo spokojniejszą sytuację możemy obserwować we Włoszech, gdzie koniec kryzysu rządowego ma przynieść reformatorska wizja pod znakiem „lepszego kraju”, zapowiedziana przez Giuseppe Conte podczas przyjmowania misji utworzenia nowego rządu.

USA wprowadza nowe cła (15%) na towary z Chin o wartości 125 mld USD. Co prawda nieco ucichły agresywne komentarze z obu stron, jednak inwestorzy niczego nie mogą być pewni, oczekują zatem obserwując sytuację.

Oprocentowanie długoterminowych obligacji wyższe niż krótkoterminowych teoretycznie może wskazywać na zbliżającą się recesję, ale równie dobrze może to być tylko odchylenie. Takie, które pozytywne rozwinięcie rozmów między USA a Chinami oraz łagodne wyjście Wielkiej Brytanii poprawi znacząco nastroje rynkowe na świecie.

Falujące euro

Im bliżej końca tygodnia tym słabsza pozycja euro w parze z dolarem. Zestaw bieżących danych z USA (wnioski o kredyt hipoteczny, PKB, zasiłki dla bezrobotnych, podpisane umowy kupna domów) wpłynął na dolara na tyle pozytywnie, że nawet niezłe dane o podaży pieniądza w strefie euro nie poprawiły znacząco pozycji europejskiej waluty. A na horyzoncie posiedzenie ECB, na którym w wyniku luzowania monetarnego może dojść do dalszego osłabienia euro. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USDEUR USD -kursy walut kantor internetowy ekantor.pl -kursy walut kantorinternetowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Dobra konsumpcja i inwestycje nie poprawiają nastroju złotówki

Nawet będąc uspokojonym dobrymi danymi z polskiej gospodarki i projektem budżetu na 2020 rok bez deficytu, nie sposób nie zauważyć, że cena euro zbliża się, raz szybciej raz wolniej, do poziomu 4,40 zł. Dwa kluczowe raporty polskiej gospodarki opublikowane w ostatni piątek sierpnia (CPI i PKB za II kw.) nie wpłynęły w znaczący sposób na pozycję naszej waluty i dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,38.

EUR/PLN

EUR PLN - kursy walut kantor internetowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Złoty traci

Sierpień nie był w parze USD/PLN łaskawy dla złotówki. Silny dolar i słabe nastroje sprawiają, że złotówka nie ma argumentu do odbicia. Dolar jest drogi i nawet spodziewanie hamująca amerykańska gospodarka nie zmienia faktu, że nie zastanawiamy się już raczej „czy”, ale „kiedy” dolar kosztować będzie 4 zł. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,97.

USD/PLN

USD PLN -kursy walut kantor internetowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Drogi frank

Szwajcarska gospodarka jak wynika z danych Instytutu KOF ma się dobrze, co sprawia, że frank także nieźle radzi sobie w parach z najważniejszymi walutami. W porównaniu do kursu CHF/PLN z początku miesiąca, dziś złotówka jest znacznie słabsza i nic nie wskazuje na to, by po wakacjach coś miało się drastycznie zmienić. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 4,01.

CHF/PLN

CHF PLN -kursy walut kantor internetowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Funt się przygląda

Decyzja premiera Johnsona o zawieszeniu prac brytyjskiego parlamentu sprawiła, że kurs GBP/USD spadł o 0,7% i delikatnie zaznaczyła się także w kursie GBP/PLN. Niepewność co do kierunków rozwiązania Brexitu oznacza, że jeszcze przez kilka tygodni kurs funta może być nieco zaburzony. W ostatni piątek sierpnia średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,83.

GBP/PLN

GBP PLN -kursy walut kantor internetowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl
30.08.2019
Ekantor.pl