Zmiana kierunku (komentarz walutowy 18.05.2017)

W trakcie dzisiejszej sesji złoty kontynuował – rozpoczętą w środę – deprecjację względem podstawowych walut. W najbliższym czasie kluczowe znaczenie będą mieć dla niego ogólnoświatowe nastroje.

 

Czwartkowe wyciszenie

Czwartek przyniósł wyhamowanie wzrostu w głównej parze walutowej, mimo to pozycja euro wciąż jest silna. Brak apetytu na dolara związany jest w dużej mierze ze skandalami wokół osoby Donalda Trumpa. Po ostatnich danych z USA, ostudzeniu ulec mogły również emocje związane ze zbliżającym się posiedzeniem FOMC, natomiast pogłoski na temat ECB podgrzewają atmosferę na starym kontynencie. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty traci

W górę powędrowała z kolei wspólna waluta w parze ze złotym. Ostatnie wydarzenia na rynku globalnym mogą bowiem podbijać awersję do ryzyka, na czym tracą waluty rynków wschodzących. Nie bez znaczenia są również informacje o tym, że ECB miałby się zacząć  wycofywać z ultra-luźnej polityki pieniężnej. Dziś średnia wartość EUR/PLN osiągnęła 4,21.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar mimo niepewności

Dziś w parze ze złotym zyskuje także dolar. Pod względem danych makroekonomicznych koniec tygodnia dla tej waluty prezentuje się spokojniej. Inwestorzy wsłuchiwać się będą w sygnały dostarczane przez Fed, jak i dalsze doniesienia w sprawie Donalda Trumpa. Dziś jeszcze uwagę zwróci ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,79 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Ryzyko powraca

Niepokoje i niepewności przełożyły się również na notowania złotego względem franka. Podczas wczorajszej sesji RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych, które pozostały na dotychczasowym poziomie, a słowa jakie padły na konferencji nie wróżą zbyt szybkiej zmiany w polityce pieniężnej. Przedstawione dziś dane na temat rynku pracy w Polsce wykazały wzrost zatrudnienia, natomiast dynamika wynagrodzeń była słabsza. Dziś średni kurs CHF/PLN osiągnął wartość 3,87.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Sprzedaż wzrosła

Słabszy jest złoty w parze z funtem. W trakcie czwartkowej sesji inwestorzy poznali kolejne w tym tygodniu dane na temat kondycji gospodarczej Wielkiej Brytanii. Ku zaskoczeniu wynik sprzedaży detalicznej znacznie przewyższył prognozy (2%) i w ujęciu rok do roku wartość ta wyniosła 4%. Dziś średni kurs GBP/PLN osiągnął 4,94.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
18.05.2017
Katarzyna Orawczak