Włoski niepokój. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.09.2018

Tydzień rozpoczął się echem ostatnich decyzji w sprawie wojny handlowej, a kończy emocjami związanymi z sytuacją we Włoszech. W międzyczasie uczestnicy rynku skupili się na bankach. W USA doszło bowiem do kolejnej podwyżki stóp procentowych, natomiast po europejskiej stronie uwagę rynku zwróciły słowa Mario Draghiego.

Plany banków i włoskie emocje

W ostatnich dniach nie zabrakło niespodzianek, ale i też przewidywalnych decyzji. Do tych pierwszych zaliczyć można zaskakującą reakcję rynku na wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Słowa Mario Draghiego na temat przyszłej inflacji odebrane zostały bowiem nadwyraz „jastrzębio”, co wyniosło kurs EUR/USD do wartości 1,18. Zdyskotnowana decyzja Fed w sprawie stóp procentowych nie pogorszyła nastrojów wokół wspólnej waluty. Mimo to końcówka tygodnia nie okazała się dla niej sprzyjająca. Podniesienienie we Włoszech deficytu do 2,4% PKB – a nie tak jak sugerowała Bruksela do 2% – osłabiło euro przed weekendem i dziś średnia wartość EUR wyniosła 1,15 USD.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty był mocniejszy

Atmosfera na rynku sprzyjała umocenieniu złotego. Kurs EUR/PLN w tym tygodniu osunął się z wartości 4,30 do 4,26. Złotemu pomagało realatywnie spokojne przyjęcie przez rynek informacji o podniesieniu stóp procentowych w USA oraz chwilowe wyciszenie tematu wojny handlowej. Pod koniec tygodnia awersja do złotego nieco wzrosła, co miało związek z sytuacją we Włoszech. Dziś średnia wartość euro wuniosła 4,27 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Słowa Powella

W ostatnim tygodniu września zaprezentowana została wyczekiwana przez rynek decyzja Fed w sprawie stóp procentowych. Skoro wyczekiwana to oznacza, że reakcja dolara na komuniakt została zamortyzowana. Inwestorzy zwrócili jednak uwagę na słowa Jerome Powella, obecnego prezesa Rezerwy Federalnej, który wycofał z wypowiedzi stwierdzenie o „polityce akomodacyjnej”. Oczekiwania na grudniową podwyżkę oraz trzy takie ruchy w przyszłym roku zostały podtrzymane. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,69 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W ślad za główną parą

Zachowanie złotego wciąż pozostaje zależne od atmosfery panującej w głównej parze walutowej. Tym bardziej, że w krajowym kalendarzu nie znalazło się zbyt wiele danych. Stąd również na wykresie franka szwajcarskiego można było zaobserwować próbę umocnienia pozycji złotego. Ryzyko, które pojawiało się pod koniec tygodnia w związku z sytuacją we Włoszech, osłabiło PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit i dane

Dla funta tydzień rozpoczął się echem wypowiedzi Theresy May sprzed weekendu, świadczącej o tym, że o porozumienie w sprawie Brexitu wciąż może być trudno. W kolejnych dniach napłynęły pojedyncze, ale ważne dane na temat brytyjskiej gospodarki. Powyżej prognoz wypadła sprzedaż detaliczna wg CBI. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,81 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
28.09.2018
Katarzyna Orawczak