Kto się boi cięcia stóp? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 9-13.09.2019

Rada Prezesów ECB zdecydowała o obniżeniu depozytowej stopy procentowej i uruchomieniu programu luzowania ilościowego (EQ). W ciągu godziny od ogłoszenia tej decyzji na rynkach widoczne były spore zmiany, co mogło też być konsekwencją braku jednogłośności w Radzie Prezesów. O komentarz do decyzji ECB pokusił się prezydent Stanów Zjednoczonych, który przy tej okazji po raz kolejny oskarżył FED o lenistwo i brak działań. ECB tłumaczy, że takie posunięcie ma zapewnić dalsze korzystne warunki w strefie euro, nie zaś zadbać jedynie o kurs walutowy. To ostatnia decyzja podpisywana nazwiskiem dotychczasowego prezesa Mario Draghiego. Na cięcie stóp do 16,50% zdecydował się w tym tygodniu również turecki Bank Centralny.

W Wielkiej Brytanii nadal niepewność i kolejne potyczki tym razem na linii szkocki sąd cywilny – premier Johnson. Tymczasem Niemcy za sprawą pogarszającej się koniunktury słabszych gospodarek, wojny handlowej oraz poniekąd problemów w branży motoryzacyjnej brną w recesję, którą pieczętuje opinia monachijskiego instytutu Ifo. Z jego prognoz wynika, że PKB największej europejskiej gospodarki spadnie drugi kwartał z rzędu.

Wojna handlowa między USA a Chinami zaczyna przypominać telenowelę o brytyjskim wyjściu z UE. Pozytywna reakcja rynków na opinie doradców prezydenta Trumpa o tymczasowej umowie handlowej między USA a Chinami, osłabła po komunikacie CNBC wykluczającym tego typu pośrednie rozwiązania.

Euro uratowane?

Wsparcie euro po zmianach w zakresie stóp procentowych, spowodowało zwyżkę EUR/USD. By jednak była ona bardziej widoczna, należałoby zadbać również o wskaźniki makroekonomiczne, o które m.in. z uwagi na słabość największej europejskiej gospodarki ciężko. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ Ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Spokój w kursie

Tydzień dla złotówki rozpoczął się pozytywnie, a lekkie podniesienie wartości euro odnotowaliśmy przed konferencją ECB. W środę kurs euro zbliżył się do wartości sprzed tygodni. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,32.

EUR/PLN

EUR PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ Ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Dolar nieco tańszy

Ubiegły tydzień zakończył się rozczarowującymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Pozytywnie w kontekście wszystkich danych wypadła wyższa od oczekiwań dynamika płac. Poza tym w sierpniowa inflacja bazowa w USA przyspieszyła osiągając poziom najwyższy od 2008 roku. W parze USD/PLN względny spokój, a koniec tygodnia plasuje złotówkę dość wysoko w zestawieniu z amerykańską walutą. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,89.

USD/PLN

USD PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ Ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Dobre nastroje i tańszy frank

Poprawa ogólnych nastrojów rynkowych, jak zawsze oddala popyt na bezpieczne aktywa, zatem w ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem kursu drożejącego franka, a w tym notujemy jego wyraźniejszy spadek. W poniedziałek kurs CHF/PLN spadł poniżej 3,97 zł i od tej pory mamy niemal najniższy kurs od miesiąca. Dzisiejszy kurs CHF/PLN wynosi 3,94.

CHF/PLN

CHF PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ Ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Ciąg dalszy niepewności na Wyspach

Szkocki Court of Session (najwyżej instancji sąd cywilny) orzekł, że decyzja Borisa Johnsona dotyczące zawieszenia parlamentu była bezprawna. Premier Johnson zaprzecza natomiast jakoby podał Królowej nieprawdziwe powody zawieszenia parlamentu. Ani kolejne wewnętrzne komplikacje w Wielkiej Brytanii, ani stabilne dane z brytyjskiej gospodarki nie odbiły się znacząco na kursie funta w stosunku do złotówki i dziś kurs GBP/PLN wyniósł 4,85.

GBP/PLN

GBP PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ Ekantor pl
źródło: Bankier.pl
13.09.2019
Ekantor.pl