Komentarz walutowy 3.02.2016

Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe pozostawiła na dotychczasowym poziomie. Ta decyzja nie była zaskoczeniem dla rynku. Złoty utrzymał dziś stabilny poziom wobec wszystkich walut. 

Dolar w osłabieniu

Amerykańska waluta pozostaje otoczona czynnikami, które nie pozwalają jej na umocnienie. Dzisiejszy – wyczekiwany przez wielu inwestorów – raport ADP mówiący o szacunkowej zmianie zatrudnienia w USA pomógł dolarowi nieznacznie się umocnić. Według podanych danych rynek pracy zasiliło 205 tys. osób. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,09 USD.

EUR/USD

dzisiejszy kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Stopy procentowe bez zmian

Wydarzeniem dnia na rynku złotego była decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która postanowiła pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Polska waluta nie zareagowała na ten fakt w żaden sposób, ponieważ decyzją RPP była zgodna z oczekiwaniami rynku. Wahania na parze EUR/PLN może jeszcze wywołać wystąpienie publiczne prezesa EBC Mario Draghiego we Frankfurcie. Złoty dziś wahał się w przedziale 4,38-4,40. Średni kurs euro podczas dzisiejszego handlu wyniósł 4,38 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Umocnienie złotego wobec dolara

Złoty dziś najwyraźniej umocnił się wobec dolara. Może to być bardzo dobry moment do wymiany tej waluty, która po prawie trzech tygodniach wyższych kursów zeszła w okolice 4,01 PLN. Jeszcze dziś układ na tej parze walutowej może ulec zmianie, ponieważ zostaną opublikowane tygodniowe zapasy ropy naftowej. Wycena tego surowca w ostatnim czasie ma bardzo duże znaczenia dla całego rynku walutowego. Średni kurs USD wyniósł 4,01 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Wyhamowanie kursu franka

Notowania szwajcarskiej waluty wobec złotego wyglądały dziś mniej imponująco niż wczorajsze. Kurs CHF wahał się dziś w przedziale 3,94-3,96. Nadal to czynniki ogólnoświatowe odgrywają główną rolę w notowaniach tej pary walutowej. Nawet wystąpienie Thomasa Jordana – szefa SNB – nie miało tak dużego wpływu na kurs franka, jak np. dzisiejsze spadki w wycenie ropy naftowej. Podczas środowego handlu na rynku walutowym za jednego franka średnio trzeba było zapłacić 3,96 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

03.02.2016
Trześniowski