Sam optymizm nie wystarcza. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.10.2022 roku

Europa coraz bardziej obawia się nadchodzącej zimy, a zacieśnianie polityki monetarnej nie polepsza nastrojów wszystkich płacących w euro, ale nie tylko…

Wstępne wskaźniki aktywności sektora przemysłowego w Europie po raz kolejny nie napawają optymizmem. W Strefie Euro PMI dla przemysłu wraca do poziomu sprzed lipca 2020 roku, czyli jest znacznie niższy niż spodziewali się nawet pesymistycznie nastawieni analitycy. Słabo wygląda też sytuacja w największej gospodarce Europy. W Niemczech wstępne PMI dla przemysłu jest w październiku o ponad 2 punkty niższe niż we wrześniu. Minimalnie, ale spada również PMI dla usług u naszych zachodnich sąsiadów. Mimo wszystko podane w piątek dane dotyczące produktu krajowego brutto zaskoczyły analityków, którzy wyraźnie nie spodziewali się realnego wzrostu na poziomie 0,3% wobec poprzedniego kwartału. Także mimo wzrostu cen energii czy załamaniu w branży moto dynamika PKB wciąż wygląda nieźle.

W Stanach Zjednoczonych aktywność sektora przemysłowego podobnie jak w Niemczech również jest słabsza od tej widzianej w połowie 2020 roku. Lepiej niż w sierpniu, ale i tak fatalnie wygląda obecnie Indeks PMI dla usług w USA, który w kończącym się miesiącu jest wstępnie słabszy niż we wrześniu o ponad 2 punkty.

Koszt pieniądza – zgodnie z oczekiwaniami – rośnie w całej Unii Europejskiej. Władze Europejskiego Banku Centralnego po raz kolejny podnoszą stopy procentowe i zapowiadają dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej

Euro najwyżej od połowy września

Eurodolar przyjemnie rósł do połowy tygodnia, ale od czwartkowej nocy znów zaczął opadać poniżej 1,0, by w piątkowe wczesne popołudnie 28 października zakończyć nadal mało pozytywnym dla europejskiej waluty średnim kursem na poziomie 0,99.

EUR/USD

eur_usd-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Techniczny spadek

Cena europejskiej waluty spadła poniżej poziomu z końca września. W kontekście „górki” w początku października to nadal pozytywna informacja, ale nie na tyle, by euro kosztowało tyle ile w połowie sierpnia. Wczesne popołudnie 28 października kończy się w parze EUR/PLN delikatnym podbiciem na średnim poziomie 4,73.

EUR/PLN

eur_pln-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Tańszy dolar na dłużej?

W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Stany Zjednoczone w jakimś sensie przetrwały techniczną recesję, a to dlatego, że trzeci kwartał to wzrost produktu krajowego brutto kraju. Nie zmienia to faktu, że wartość dolara wyrażona w polskich złotych w mijającym tygodniu spadała z poziomu 4,92 do 4,69. Koniec ostatniego tygodnia października to lekka podwyżka wyrażona średnim kursem w parze USD/PLN na poziomie 4,75

USD/PLN

usd_pln-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Frank przyjemniej tańszy

Jeszcze daleko do sytuacji w której „frankowicze” faktycznie poczują ulgę, ale miniony tydzień zdaje się być najlepszym od początku wakacji 2022 roku. Poniedziałek rozpoczynaliśmy od kursu w parze CHF/PLN na średnim poziomie 4,86 i ten kurs chwilowo w mijającym tygodniu spadł aż o 10 groszy. W piątkowe popołudnie średni kurs w parze CHF/PLN kształtuje się na poziomie 4,78.

CHF/PLN

chf_pln-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Spada, ale ze zmiennością

W miniony poniedziałek średni kurs w parze GBP/PLN tąpnął z poziomu 5,51 na 5,45. Jednak reszta tygodnia to zmienne szczęście dla złotego w parze z brytyjską walutą. W środę znów widzimy atak na kurs 5,51, który jednak kończy się kolejnym spadkiem. Ostatni tydzień października kończymy średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,47.

GBP/PLN

gbp_pln-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
źródło: Bankier.pl
28.10.2022
Ekantor.pl