Komentarz walutowy 18.08.2016

Wyczekiwane przez rynek minutki FOMC nie przyniosły odpowiedzi na kluczowe pytanie związane z dalszym kierunkiem polityki pieniężnej Fed. Zgasiło to nieco nastroje wśród inwestorów, których uwaga ponownie została skierowała w stronę danych makroekonomicznych.

 

Fed nadal bez decyzji

Brak perspektyw na podwyżkę stóp procentowych przez Fed nie sprzyja amerykańskiej walucie. Wcześniejsze wypowiedzi dwóch szefów regionalnych oddziałów Rezerwy Federalnej sugerowały zacieśnienie polityki jeszcze jesienią tego roku, jednak wczorajszy protokół z posiedzenia FOMC oddalił tę wizję. W związku z powyższym inwestorzy ponownie skupią się na odczytach, odnoszących się do aktualnej kondycji gospodarki USA. Na chwilę obecną dolar traci względem euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,13 USD.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Słabe dane z Polski

Wczorajsza, wyraźna dominacja euro w parze ze złotówką, osłabła pod wpływem spokojnego tonu protokołu z posiedzenia FOMC. Sprzyjające notowaniom PLN okazały się również dane z krajowego rynku pracy, jednak dzisiejsze odczyty dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w Polsce mocno rozczarowały. Takie informacje mogą przyczynić się do osłabienia polskiej waluty w najbliższym czasie. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: bankier.pl

Odczyty w roli głównej

Minutki ujawniły brak zgodności wśród członków FOMC w kwestii ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Część z nich opowiedziała się za zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed, a część woli poczekać na kolejne dane obrazujące kondycję amerykańskiej gospodarki. W tym kierunku skierowała się też dzisiejsza uwaga inwestorów. Niepokojące dane z Polski oraz dobre odczyty z USA sprawiły, że średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,79 PLN.
USD/PLN

USD,PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Cios dla polskiej waluty

Wczorajsze informacje napływające zza oceanu wsparły nieco waluty rynków wschodzących, na czym skorzystała również złotówka. Był to jednak niewielki oddech dla polskiej waluty, która teraz będzie musiała zmierzyć się z zagrożeniem, jakim są opublikowane dziś dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Okazały się one bowiem znacznie słabsze od prognoz. Taka koniunktura wsparła franka, którego średnia wartość wyniosła dziś 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Dobre dane z Wielkiej Brytanii

Przedstawione wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii okazały się znacznie lepsze od prognoz, co pozwoliło wysunąć tezę, że mieszkańcy wysp nie przestraszyli się konsekwencji podjętej w czerwcu decyzji o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Mimo, że w notowaniach funta widać dziś korektę spadkowej tendencji, to jednak można się spodziewać, że ryzyko nad tą walutą utrzyma się tak długo, jak długo będą utrzymywać się globalne niepokoje związane z Brexitem. Średnia wartość funta osiągnęła dziś poziom 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: bankier.pl
18.08.2016
Katarzyna Orawczak