Komentarz walutowy 05.09.2016

Dziś Święto Pracy w USA, a więc dolar może nabrać oddechu przed zaplanowanymi na ten tydzień odczytami. Tak mocno wyczekiwane przez inwestorów piątkowe dane o sytuacji na rynku pracy okazały się niejednoznaczne i nie rozwiały niepewności wobec dalszych decyzji Fed.

 

Mieszane odczucia

Pierwszą reakcją euro, na dane o amerykańskim zatrudnieniu, był gwałtowny wzrost notowań, jednak mimo że odczyty rozczarowały, to nie okazały się one na tyle alarmujące by zapoczątkować nagłą wyprzedaż dolara. Perspektywa wrześniowej podwyżki stóp procentowych została więc co prawda oddalona, ale nie spadła do zera, a to oznacza, że ważne okażą się zaplanowane na ten tydzień publikacje, takie jak raport ISM oraz Beżowa Księga. Dzisiejsze dane z Europy nie wpłynęły znacząco na kurs EUR, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, dolar, euro
Źródło: bankier.pl

PLN czeka na piątek

Mieszane dane z USA wsparły notowania rynków wschodzących, na czym skorzystał złoty w parze z euro. Dało to impuls do niewielkiej korekty osłabionej w ostatnim czasie polskiej waluty, która w tym tygodniu pozostanie pod silnym wpływem – zaplanowanej na 9 września – rewizji ratingu kredytowego Polski dokonanej przez agencję Moody’s. Jest to jedyny czynnik lokalny mogący w nadchodzących dniach wywołać silniejsze wahania względem euro, którego średni kurs wyniósł dziś 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar nadal bez informacji

Spadek względem krajowej waluty został również odnotowany w parze z dolarem. Jest to najprawdopodobniej echo piątkowych danych, które choć nie można nazwać złymi to jednak odsunęły – tak wyczekiwaną przez rynek walutowy – perspektywę podwyżki stóp procentowych. Dziś w USA jest dzień wolny od pracy. Jutro amerykańscy inwestorzy powrócą do rozmyślania nad kierunkiem polityki pieniężnej, a wraz z nimi pojawią się kolejne dane, które mogą naświetlić dalsze decyzje Rezerwy Federalnej. Średnia wartość dolara spadła dziś do poziomu 3,90 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Czas wyczekiwania

Dane ze Stanów Zjednoczonych pozwoliły również powstrzymać aprecjację franka szwajcarskiego, który w piątek pokonał granicę 4,00. Dziś pojawiła się informacja o tym, że pod koniec tygodnia senat ma podjąć decyzję o odwołaniu ze stanowiska RPP Marka Chrzanowskiego, jednak wiadomość ta nie spotkała się z reakcją rynku, który czeka na na ocenę ratingu kredytowego mającego się pojawić w piątek. Dziś średnia wartość CHF wyniosła 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Kolejne dobre wieści

Dziś brytyjska waluta otrzymała kolejne wsparcie ze strony krajowej gospodarki w postaci indeksu PMI dla usług, który przy prognozie 50 wzrósł w sierpniu z poziomu 47,6 do 52,9. Jest to kolejny sygnał dla inwestorów, że Wielka Brytania przeciwstawia się negatywnym konsekwencjom decyzji o Brexicie, a to oddala wizję dalszego luzowania polityki pieniężnej przez BoE. Trudno jednak przewidzieć na ile taka sytuacja okaże się trwała. Dziś średni kurs funta osiągnął 5,20 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
05.09.2016
Katarzyna Orawczak