Komentarz walutowy 22.09.2016

Czwartek na rynku walutowym upłynął na analizowaniu wczorajszej wypowiedzi prezes Fed po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych, które jak się spodziewano, pozostały na dotychczasowym poziomie. Słowa Janet Yellen ponownie skierowały uwagę inwestorów na dane makroekonomiczne.

 

Niespodzianek nie było

Wzrost notowań euro o 0,51% to efekt wczorajszej decyzji jaka zapadła w Stanach Zjednoczonych. FOMC pozostawiło stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 0,25-0,50%. Mimo, że szansę na taki ruch w grudniu wzrosły, to nastroje na rynku są optymistyczne, a to za sprawą złagodzenia postawy banku wobec dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, które ma następować w sposób stopniowy. Łagodny ton wypowiedzi Janet Yellen osłabił dolara i sprawił, że średnia wartość euro wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty jeszcze silniejszy

Spokojne nastroje rynku wspierają waluty rynków wschodzących. Silniejsza w ostatnich dniach pozycja złotego względem euro, wynikająca z dobrych, krajowych danych została umocniona informacjami z USA. Chociaż szansę na zacieśnienie polityki monetarnej w grudniu przez Fed są wyższe, to jednak jest to dość odległa perspektywa. Tym bardziej, że w między czasie rynek będzie śledził wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła dziś 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Gołębia postawa prezes Fed

Silna deprecjacja dolara została odnotowana w parze ze złotówką. Nim świat poznał decyzję Fed, średnia wartość amerykańskiej waluty utrzymywała się na poziomie 3,85 PLN. Kluczowe okazały się słowa prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która zaznaczyła, że takie zachowanie ze strony banku nie wynika z obaw o gospodarkę USA,  a z chęci poczekania na większą ilość danych. Podczas wczorajszego posiedzenia trzech decydentów nie zgadzało się z podjętą decyzją. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,80 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spokojna reakcja

Decyzja amerykańskiego banku centralnego, choć w mniejszej skali, odzwierciedliła się również w kursie franka. Wzrost złotego nie był jednak ani zbyt silny, ani gwałtowny, ani stały.  Do czasu publikacji znaczących danych krajowych, notowania tej pary pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów. Przedstawiony dziś protokół z posiedzenia RPP wykazał, że obniżka stóp procentowych w Polsce w nadchodzących kwartałach nie jest wykluczona. Najbliższe posiedzenie w tej sprawie 5 października. Średnia wartość franka wyniosła dziś  3,93 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt pozostaje słaby

Po chwilowym odpoczynku od spadków, brytyjska waluta znów traci na wartości. Dziś rynek otrzymał kolejne informacje z Wielkiej Brytanii. Wskaźnik przedstawiający kierunek zmian poziomu zamówień wypadł słabiej niż prognozowano i tak jak w poprzednim miesiącu wyniósł -5.  Członkini BoE Kristin Forbes w swoim wystąpieniu  była bardziej optymistyczna niż inwestorzy i stwierdziła, że spowolnienie gospodarki jest nieznaczne, w związku z czym nie ma podstaw do dalszego luzowania polityki monetarnej. Dziś funt osiągnął średnią wartość 4,97 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
22.09.2016
Katarzyna Orawczak