Komentarz walutowy 27.09.2016

Wczorajszej debata pomiędzy Hillary Clinton i Donaldem Trumpem nie okazała się być rozstrzygającą i nie padły na niej słowa, mogące przekonać tych nieprzekonanych. Nastroje na rynku walutowym pozostały bez zmian. W głównej parze walutowej widoczna jest stabilizacja, natomiast złotówka odnotowała wzrost wartości.

 

To dopiero początek

Wczoraj euro otrzymało optymistyczną wiadomość ze strony niemieckich przedsiębiorców. Opublikowany indeks Ifo, okazał się znacznie lepszy od wcześniejszych prognoz, przyczyniając się do wzrostu wartości wspólnej waluty. Debata pomiędzy H.Clinton oraz D.Trumpem została przyjęta przez inwestorów ze spokojem i nie zdołała wpłynąć na atmosferę, panującą na rynku walutowym. Dziś sytuacja w eurodolarze ustabilizowała się, jednak jak się okazało do czasu.  Po południu euro odnotowało silny spadek wartości, w wyniku którego średnia wartość tej waluty wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dobre dane z Niemiec, ale…

Opierając się na wczorajszym indeksie, obrazującym nastroje panujących wśród niemieckich inwestorów, można powiedzieć, że znikły obawy wynikające z czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii. W sprawie Brexitu wypowiedział się wczoraj szef ECB Mario Draghi. Zauważył on, że decyzja Brytyjczyków została przyjęta przez rynki ze spokojem, jednak nadal trudno jest przewidzieć jej długoterminowe konsekwencje, które pomnażane będą przez utrzymujący się stan niepewności. Szef europejskiego banku przemilczał natomiast obecną sytuację Deutsche Banku. Dziś średni kurs euro osiągnął wartość 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Silne emocje, silne wahania

Wczorajsza sesja przyniosła deprecjację dolara. Takie zachowanie amerykańskiej waluty mogło nie tylko mieć związek ze spokojnym tonem Janet Yellen, podczas konferencji po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych, ale też z obawami związanymi z debatą na linii Clinton-Trump. Podczas dyskusji pomiędzy kandydatami na prezydenta USA, Donald Trump zarzucił Fed upolitycznienie. Dziś, mimo silnych wahań, odnotowany został wzrost dolara, którego średnia wartość wyniosła 3,83 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Niepokoje i zmienne nastroje

Mocny spadek pojawił się wczoraj w wykresie przedstawiającym notowania franka szwajcarskiego. Trudno jest jednak przewidzieć, jak długo utrzyma się tor, którym podążają waluty rynków wschodzących, w tym również polska waluta, która wciąż poddaje się lokalnym niepokojom, związanym z zapowiedzianą na ten tydzień przez premier Beatę Szydło, przebudową rządu. Niekorzystny dla złotego okazał się również przedstawiony dziś wskaźnik wyprzedzający  koniunktury, który okazał się słabszy od poprzedniego. Takie czynniki sprawiły, że średnia wartość franka wyniosła 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Niepewny los funta

Poniedziałek nie okazał się też dobry dla funta, którego notowania kontynuowały wędrówkę w dół sięgając wartości 4,93. Dziś widoczna jest korekta tego zachowania, mimo że dane odnoszące się do sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii nie wypadły korzystnie i przy prognozie 7 wyniosły -8. Funt jeszcze długo pozostanie pod presją, związaną z wyprowadzeniem kraju ze struktur Unii Europejskiej. Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła  4,96 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
27.09.2016
Katarzyna Orawczak