Brexit za zgodą parlamentu (komentarz walutowy 24.01.2017)

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii podjął decyzję w sprawie Brexitu. Zgodnie z orzeczeniem opuszczenie struktur UE nie może się odbyć bez udziału parlamentu. Dziś inwestorzy zapoznali się również z indeksami PMI.

 

Emocje wahają dolarem

Dzisiejsza sesja przyniosła nieznaczne odreagowanie dolara, który stracił na mocy wiadomości o rezygnacji Stanów Zjednoczonych z Programu Partnerstwa Transpacyficznego. Wrażliwy w ostatnim czasie na wzmianki o tej walucie rynek z pesymizmem odebrał słowa Sekretarza Skarbu USA. Powtórzył on bowiem zeszłotygodniowe zdanie Donalda Trumpa o zbyt silnej wartości amerykańskiej waluty. Dziś kurs EUR/USD osiągnął 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Bez większych zmian

Poniedziałkowy kalendarz danych prezentował się wyjątkowo skromnie. Drugi dzień tygodnia przyniósł ze sobą wstępne publikacje indeksów PMI. Zarówno dla Niemiec, jak i Strefy Euro wskaźnik PMI dla przemysłu przewyższył rynkowe oczekiwania, zawiodły natomiast indeksy PMI dla usług. Dane nie znalazły odzwierciedlenia na wykresie walutowym EUR/PLN i dziś średnia wartość euro wyniosła 4,37 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wrażliwy dolar

Spokojnie prezentuje się dzisiejsza relacja w parze USD/PLN. Sentyment do amerykańskiej waluty nie powraca, co jest związane z rynkową niepewnością oraz emocjami wokół objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa. Jeszcze dziś po południu rynek pozna dane z USA, ale na horyzoncie już zaczyna pojawiać się przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 4,06 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Wciąż stabilnie

Bez większych zmian przebiega również dzisiejsza sesja franka szwajcarskiego. Chociaż w teorii sygnały z USA mogą podbijać awersję do ryzyka, to wiadomości te mogą być neutralizowane zmniejszonymi obawami o tzw. twardy Brexit. Brak wydarzeń w Polsce sprawia, że na pozycję złotego wpływają przede wszystkim czynniki ogólnoświatowe. Dziś średnia wartość franka osiągnęła 4,07 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit – potrzebna zgoda

Główny zainteresowany dzisiejszej decyzji Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, w pierwszej chwili po ogłoszeniu wyroku o koniecznej zgodzie parlamentu na uruchomienie Art. 50 Traktatu Lizbońskiego umocnił swoją pozycję. Funt wzrósł do wartości 5,10 PLN. Inwestorzy spodziewali się, jednak takiej decyzji, dlatego po chwili kurs GBP/PLN powrócił na wcześniejszy tor. Dziś średnia wartość brytyjskiej waluty wyniosła 5,06 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
24.01.2017
Katarzyna Orawczak