Pojawienie się awersji do ryzyka (komentarz walutowy 04.04.2017)

Wczorajsze wydarzenia w Rosji pobudziły awersję do ryzyka, na czym straciła polska waluta. W efekcie złoty osłabił się wobec podstawowych walut. Brak kluczowych danych sprawia, że jego notowania zależne są przede wszystkim od nastrojów globalnych.

 

Rośnie apetyt na dolara

Euro kontynuuje dziś spadek w parze z dolarem, który można zaobserwować od zeszłego tygodnia. Wspólna waluta przestała bowiem czerpać siłę z informacji o możliwej podwyżce stóp w ECB przed wygaśnięciem programu QE. Równocześnie rynek wciąż czeka na sygnały mogące świadczyć o tym, że na kolejny taki krok zdecyduje się Fed. Inwestorzy zwrócą więc uwagę na dane z USA, w szczególności na piątkowy raport z rynku pracy. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Zmiana sentymentu

Słabszy niż przed weekendem jest złoty, którego notowania od wczoraj są niestabilne. Kalendarz danych makro nie dostarcza polskiej walucie solidnych fundamentów, stąd za jej siłę w ostatnim czasie odpowiadały przede wszystkim nastroje globalne – a te się zmieniają. W trakcie dzisiejszej sesji rynek zapoznał się z danymi o sprzedaży detalicznej w Strefie Euro, które przewyższyły prognozy o 0,2% w ujęciu miesięcznym. Dziś średni kurs EUR/PLN osiągnął wartość 4,25.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

Wczorajszy zamach w rosyjskim metrze okazał się bodźcem skłaniającym do odwrócenia się od ryzyka. Spowodowało to spadek wartości złotego względem dolara. Dziś po południu ze Stanów Zjednoczonych napłynie kilka interesujących odczytów. Więcej emocji może jednak wzbudzać piątkowy raport o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,99 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Brak danych z kraju

Ucieczka w kierunku bezpiecznych aktywów uwidoczniła się także w parze złotego ze szwajcarską walutą. Krajowe kalendarium jest dziś puste, jutro natomiast RPP ma podać swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian, w dodatku ostatnie dane nie przełożyły się na podsycanie oczekiwań, co do takiego kroku w najbliższym czasie. Dziś średnia wartość franka osiągnęła 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na krajowe odczyty

Poniedziałkowe indeksy PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii rozczarowały. Teraz rynek będzie oczekiwał na opublikowanie wskaźnika dla strefy usług. Mimo, to funtowi udało się skorygować spadek, do którego doszło wczoraj po południu i dziś średnia wartość tej waluty osiągnęła 4,97 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
04.04.2017
Katarzyna Orawczak