Dane z Europy i szczyt G20. Komentarz walutowy 20.03.2018

Inwestorzy czekają na jutrzejsze ogłoszenie decyzji Fed oraz konferencję z udziałem prezesa – Jerome’a Powella. Nie oznacza to jednak, że w międzyczasie brakuje informacji. W związku z atmosferą wokół Donalda Trumpa uwagę rynku przyciąga szczyt G20. Poza tym w kalendarzu dane z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

 

Wstępne porozumienie między Wielką Brytanią i UE

Można powiedzieć, że na linii Wielka Brytania – Unia Europejska jest trochę lepiej, ale wciąż najlepiej. Udało się jednak wypracować wstępne porozumienie w temacie okresu przejściowego, co zostało przez rynek odebrane jako optymistyczna wiadomość, a to z kolei skutkowało umocnieniem pozycji funta.

 

Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii i indeks ZEW w Niemczech

Dzisiejszy kalendarz danych makro nie należy do najdłuższych. Znalazło się w nim jednak kilka pozycji wartych uwagi. Mowa przede wszystkim o inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii, która spadła mocniej niż prognozowano i zamiast dynamiki rocznej poziomie spodziewanych 2,8% wyniosła 2,7%. Rozczarowanie pojawiło się również w Niemczech w postaci indeksu ZEW. Ocena perspektyw zamiast spodziewanych 13 pkt. otrzymała jedynie 5,1 pkt.

 

Dziś spotkanie G20 jutro decyzja Fed

Dziś odbywa się szczyt G20. Znaczenie tego wydarzenia dla rynku walutowego jest ważna w kontekście ostatnich decyzji Donalda Trumpa. Głównym tematem są w końcu relacje handlowe. Skoro już mowa o decyzjach to jutro natomiast poznamy decyzję Rezewy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyżki. Najwięcej emocji mogą wywołać słowa prezesa Fed Jerome’a Powella.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Spotkanie G20

08:00 Inflacja producencka – Niemcy

10:30 Inflacja konsumencka – Wielka Brytania

10:30 Inflacja producencka – Wielka Brytania

11:00 Indeks instytutu ZEW – Niemcy

20.03.2018
Katarzyna Orawczak