W atmosferze niepewności. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 23-27.01.2017)

Dziś mija pierwszy tydzień prezydentury Donalda Trumpa. Nic więc dziwnego, że rynki z tak dużą uwagą przyglądały się podejmowanym przez niego działaniom – a tych nie brakowało. Nie bez znaczenia były również kolejne decyzje w sprawie Brexitu. Ostatnie dni okazały się natomiast korzystne z punktu widzenia polskiej waluty.

 

Pierwsze decyzje nowego prezydenta

W tym tygodniu publikowane dane makroekonomiczne zostały odsunięte na drugi plan, a kluczowe znaczenie odgrywały emocje związane z oceną prezydentury Donalda Trumpa. Piątkowe zaprzysiężenie nie przyniosło zbyt wielu szczegółów na temat realizacji planów nowego prezydenta, a to z kolei zaowocowało umocnieniem pozycji wspólnej waluty do wartości 1,07. Dolar zaczął odzyskiwać siły dopiero pod koniec tygodnia i dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,06.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty silniejszy

Kończący się dziś tydzień był dobrym okresem dla polskiego pieniądza. Do środy relacja w parze z euro pozostawała stabilna, a następnie złoty wykonał ruch w kierunku południa wykresu. Osłabienie wspólnej waluty mogło wynikać nie tylko z emocji za oceanem, ale również z decyzji Sądu Konstytucyjnego we Włoszech, mogącej doprowadzić do wcześniejszych wyborów w tym kraju. Uwadze inwestorów nie umknęło również pogorszenie nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,33 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar w cieniu Donalda Trumpa

Polska waluta była również silniejsza w parze z dolarem. Mimo, że w ostatnich dniach nie brakowało danych publikowanych w tym kraju, to atmosfera niepewności związana z prezydenturą Donalda Trumpa wywarła pewne piętno na dolarze. Dziś inwestorzy poznali wstępną dynamikę PKB za IV kwartał, która przy prognozach na poziomie 2,2% wyniosła 1,9% . Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,05 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spokojnie i stabilnie

Rynek walutowy nie lubi niepewności i choć tej w ostatnich dniach nie brakowało, to jednak nie dało się zauważyć zwiększonego apetytu na bezpieczne aktywa. Relacja w parze CHF/PLN pozostawała stabilna, co mogło mieć również związek ze zmniejszeniem się obaw o tzw. twardy Brexit. Brak kluczowych informacji z kraju sprawiał, że złoty przede wszystkim czerpał z ogólnoświatowych nastrojów. Dziś średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł 4,05 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Ważne chwile dla funta

Ostatni tydzień był ważny z punktu widzenia brytyjskiej waluty. We wtorek Sąd Najwyższy wydał wyrok, zgodnie z którym proces opuszczania UE nie może się rozpocząć bez zezwolenia parlamentu. Taka decyzja uspokoiła nastroje i umocniła funta. W tym czasie publikowane były mieszane dane z kraju. Wstępne PKB wykazało lepszą od oczekiwań dynamikę, natomiast rozczarowaniem okazała się sprzedaż detaliczna. W piątek uwaga przeniosła się w kierunku USA, gdzie dziś po południu ma dojść do spotkania Theresy May z Donaldem Trumpem. Średnia wartość funta wyniosła dziś 5,09 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
27.01.2017
Katarzyna Orawczak