Banki, dane i nastroje rynkowe. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 02-06.10.2017

Pierwszy tydzień października obfitował w dane makroekonomiczne oraz wystąpienia bankierów centralnych.  W USA pojawiły się pytania o to, kto zastąpi Janet Yellen na stanowisku przewodniczącej Fed, a w Wielkiej Brytanii emocje skupiły się wokół premier Theresy May. 

 

Wiele emocji wokół Fed

Przez niemalże cały tydzień główna para walutowa zachowywała się relatywnie stabilnie. Dopiero pod koniec tygodnia euro pogłębiło spadki. Rynkowe nastroje w tym czasie kumulowały się wokół przyszłej polityki banków centralnych. Zwłaszcza Rezerwy Federalnej, gdzie pojawiły się również pytania o to, kto zostanie przyszłym szefem tej instytucji. Kadencja Janet Yellen wygasa bowiem już w lutym. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Protokół ECB bez reakcji

W Strefie Euro nie pojawiło się w ostatnim czasie zbyt wiele danych. Uwagę zwracały co prawda indeksy PMI dla sektora usług i przemysłu, jednak oba te odczyty były zbliżone do prognoz. Poza tym w kalendarzu mieliśmy protokół z ostatniego posiedzenia ECB, który nie spotkał się ze zbyt silną reakcją rynku, a także wystąpienia bankierów. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiele informacji z USA

W kalendarzu makroekonomicznym przeważały informacje właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Raporty ISM dla obu sektorów przewyższyły prognozy. Dziś rynek czeka na informacje o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Między publikacjami danych uwagę przykuwały wystąpienia członków Fed oraz wiadomości związane z wyborem nowego przewodniczącego Rady Gubernatorów Fed. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,67 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Krajowe emocje

W krajowym kalendarzu danych wiele się nie działo. W poniedziałek poznaliśmy lepszy od prognoz indeks PMI dla przemysłu, natomiast środa była dniem decyzji w sprawie stóp procentowych. Zmian nie było, w dodatku prezes NBP nie przewiduje podwyżek przed końcem 2018 – choć w tym względzie zgodności w Radzie nie ma. W tym tygodniu jedna z agencji indeksujących uznała Polskę za kraj rozwinięty. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,75 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Trudne dni dla funta

Ten tydzień był trudny dla brytyjskiej waluty. Funt sukcesywnie tracił na wartości , a przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt wolne tempo negocjacji z Unią Europejską w kwestii brexitu, a także problemy Theresy May. W mediach pojawiły się spekulacje na temat odwołania jej ze stanowiska premiera. May zapewniła jednak, że ma poparcie rządu, co dało nieco wytchnienia funtowi na koniec tygodnia. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,80 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
06.10.2017
Katarzyna Orawczak