Brak podwyżek stóp a sytuacja złotego. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 7-10.11.2022 roku

Ubogi w wydarzenia kształtujące ceny walut tydzień, przedwcześnie kończy polskie Święto Narodowe. Najważniejszą informacją minionych dni była ta o decyzji Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych.

Rada zdecydowała się po raz kolejny nie podnosić stóp procentowych i tym samym pozostajemy ze stopą referencyjną na poziomie 6,75 procent. Jednak to za wcześnie, by Polacy mogli się przyzwyczajać do obecnej raty swojego kredytu. Brak kolejnej podwyżki nie wieńczy wcale końca cyklu podwyżek, należy się więc spodziewać, że prędzej czy później raty znów wzrosną.
Decyzję RPP poprzedziła obniżka kursu złotego względem ważniejszych walut, zaś w jej następstwie obserwujemy dalsze spadki w wycenie polskiej waluty. Uzasadnieniem braku podwyżki jest m.in. nowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego. Wynika z niej, że w pierwszym kwartale 2023 roku inflacja przekroczy 20%, ale później ma wyhamowywać.

Wtorkowe wybory do Kongresu USA wygrali Republikanie, zdobywając 48 miejsc w Senacie i 207 w Izbie Reprezentantów. Mimo iż w Kongresie pojawiły się nowe osoby, wyniki nie zaskoczyły analityków i nie wpłynęły znacząco na sytuację rynkową.

Rekordzistami miesiąca, jeśli chodzi o inflację są Czesi i Węgrzy. Ci pierwsi stosując tarczę inflacyjną (m.in. dopłata za prąd) obniżyli inflację CPI z 18% do zaledwie 15,1% w październiku. Węgrzy są na drugim biegunie szczytów. W październiku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w ich ojczyźnie podskoczyły o 21,1% wobec sytuacji sprzed roku.

Eurodolar ze zmiennym szczęściem

Kurs eurodolara w poniedziałkowe późne popołudnie nieśmiało przebił poziom 1,00, ale stan ten nie utrzymał się nawet przez 24 godziny. Kolejna przecena euro nastąpiła już we wtorkowy poranek. Do końca tygodnia wobec braku istotnych wydarzeń rynkowych euro nie wywalczyło dla siebie dobrej pozycji w parze z dolarem. We czwartek 10 listopada eurodolara wyceniamy średnio na 0,9941.

EUR/USD

eur_usd-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
Źródło: Bankier.pl

Rada na niekorzyść złotego

We wtorkowy wczesny poranek euro było najtańsze i kosztowało średnio 4,66 złotego. Im bliżej decyzji RPP tym cena wspólnotowej waluty była wyższa. We czwartek rano przebiła granicę 4,72 złotego za jedno euro. W przeddzień Święta Niepodległości średni kurs w parze EUR/PLN to 4,6946.

EUR/PLN

eur_pln-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
Źródło: Bankier.pl

Dolar na zielono

Mimo iż dolar pod koniec tygodnia nieco drożeje i tak jest sporo tańszy niż w pierwszym tygodniu listopada. Wpływ na koszt amerykańskiej waluty wobec niewielu istotnych danych z gospodarki, miała decyzja RPP, która nieco podniosła wycenę dolara. Dziś średni kurs w parze USD/PLN kształtuje się na poziomie 4,7355.

USD/PLN

usd_pln-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
Źródło: Bankier.pl

Ku kolejnym szczytom

Tylko do wtorkowego poranka można było mieć nadzieję, że złoty oprze się frankowi. Frankowi, któremu w parze ze złotówką pomogła gigantyczna strata, jaką odnotował Szwajcarski Bank Centralny. Strata najwyższa w historii banku! Przyczyniły się do niej spadki cen akcji i obligacji, w które Szwajcarzy inwestowali oraz umocnienie ich waluty. W efekcie 10 listopada mamy do czynienia ze średnim kursem w parze CHF/PLN na poziomie 4,7844.

CHF/PLN

chf_pln-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
Źródło: Bankier.pl

Podwyżka w granicach oczekiwań

Mijający tydzień był wyhamowaniem w cenie brytyjskiej waluty w zestawieniu ze złotówką. Kurs minimum wyniósł w środowy późny wieczór aż o 14 groszy mniej niż w ubiegły czwartek. Dzisiejszy kurs w parze GBP/PLN bliski jest temu, który notowaliśmy w listopadzie 2021 roku i wynosi średnio 5,3800.

GBP/PLN

gbp_pln-kursy_walut-komentarz_walutowy-ekantor_pl
Źródło: Bankier.pl
10.11.2022
Ekantor.pl