Dobry czas dolara i rekordowe ceny złota. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 17-21.02.2020

W Polsce od nowego roku weszła w życie ponad 15-procentowa podwyżka płacy minimalnej, ale mimo wysokiej nominalnej dynamiki płac, w styczniu realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia był najniższy od kwietnia 2017 roku.

Prezes NPB twierdzi, że wzrost inflacji w Polsce jest przejściowy i powrót do poziomu 2,5% nastąpi w przyszłym roku. Adam Glapiński podkreśla, że wybicia inflacji są efektem czynników spoza krajowej polityki, a dochody gospodarstw domowych rosną szybciej niż ceny.

Rząd brytyjski zaproponował nowy system imigracyjny, w ramach którego nowo przybyłych na Wyspy będzie się oceniać punktacją. Punkty przydzielane będą m.in. za kwalifikacje do pracy, odpowiednią znajomość języka angielskiego czy tytuł naukowy. W opinii premiera Johnsona w ten sposób uda się odzyskać kontrolę nad brytyjskimi granicami.

Ceny złota biją rekordy i wyrażone w dolarze osiągają poziom najwyższy od marca 2013 roku. Sytuacja jest na tyle nietypowa, że wysokiej cenie złota towarzyszy mocny dolar.

Dolar bez zadyszki

Pozytywne dane z amerykańskiej gospodarki pozwalają dolarowi zyskiwać w stosunku do innych walut w tym także euro. Europejskiej walucie nie pomagają nawet mało oczekiwane wzrosty PMI dla usług i przemysłu. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,08.

EUR/USD

EUR USD_kurs walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Bywało lepiej

Szacunki co do inflacji w Eurolandzie są zgodne z oczekiwaniami, ale strefy euro nie może ominąć negatywny wpływ koronawirusa, stąd umiarkowany entuzjazm związany z pozytywnymi odczytami PMI. Euro generalnie nie jest ostatnio w najlepszej kondycji, a złotówka niestety tego nie wykorzystuje na swoją korzyć. W parze EUR/PLN mamy dziś średni kurs na poziomie 4,28.

EUR/PLN

eur pln_kurs walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Dolar drogi jak w październiku/h2>
Indeks dolara DXY przekroczył granicę 99,9 pkt, co jednoznacznie wskazuje na świetną kondycję waluty. Do tego zaskakująco dobry indeks FED z Filadelfii (36,7 wobec spodziewanych 12) i poprawne dane makro. Złotówka słabnie, a dolar dobija do poziomu z października ubiegłego roku. Dziś USD/PLN średni kurs wyniósł 3,96

USD/PLN

USD PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Hop hop czy jest miejsce wyżej?

Słabą kondycję złotówki widać też wyraźnie na wykresie kursu w parze CHF/PLN. Nic nie wskazuje na to, byśmy mieli szybko powrócić do franka tańszego niż 4 złote. Dziś średni kurs CHF/PLN kształtuje się na poziomie 4,03.

CHF/PLN

CHF PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Leniwe wzrosty

Lepsze od spodziewanych wyniki PMI dla przemysłu i spokój w początkach przejściowego okresu po Brexicie pozwala funtowi na zachowanie stabilnego kursu względem głównych walut. W parze ze złotówką nie wydarzyło się w tym tygodniu nic zaskakującego, a dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 5,12.

GBP/PLN

GBP PLN_kurs walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl
21.02.2020
Ekantor.pl