Dzień PMI, tydzień banków centranych. Komentarz walutowy 05.02.2018

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym główną rolę odegrają publikacje związane z PMI największych graczy europejskich i ze Stanów Zjednoczonych. Dalsza część tygodnia przebiegać będzie jednak pod dyktando decyzji banków centralnych. 

 

Dane z Europy

W poniedziałek rynek poznał odczyty PMI europejskiej branży przemysłowej. Indeks dla Strefy euro okazał się lepszy od prognoz i wyniósł 58, czyli o 1,4 więcej niż poprzednio. Lepiej od oczekiwań wypadły też odczyty z Włoch, Hiszpanii i Niemiec, natomiast gorzej z Francji (59,2 z prognozowanej 59,3) i Wielkiej Brytanii (53 z prognozowanej 54,3). Dane nie wpłynęły w większym stopniu na sytuację złotego.

Stany zwiększają wydobycie ropy

W tym roku USA osiągnęło największą produkcję ropy od prawie 50 lat przez co wzrosły zapasy do 7 milionów baryłek i stabilizacja ceny ok. 70 USD. Większe ceny motywują firmy naftowe do znaczącego zwiększenia wydobycia.

Tydzień banków centralnych 

W najbliższych dniach uwaga rynków skupiać będzie się w szczególności na posiedzeniach banków centralnych. W kraju, już w środę poznamy decyzję o polskich stopach procentowych, choć inwestorzy są raczej zgodni, że zaskoczeń nie będzie. W czwartek natomiast Bank Anglii opublikuje kwartalny raport dot. inflacji  i parametry polityki pieniężnej. Dziś o 17:00 odbędzie się wystąpienie szefa ECB Mario Draghiego.

 

Wydarzenia gospodarcze:

9:15 Indeks PMI dla usług – Hiszpania
9:45 Indeks PMI dla usług – Włochy
9:50 Indeks PMI dla usług – Francja
9:55 Indeks PMI dla usług – Niemcy
10:00 Indeks PMI dla usług – Strefa euro
10:30 Indeks PMI dla usług – Wielka Brytania
15:45 Indeks PMI dla usług – USA
16:00 Raport ISM dla usług – USA
17:00 Wystąpienie Mario Draghiego – Strefa euro

05.02.2018
Katarzyna Orawczak