Emocje na każdej płaszczyźnie. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy

Stany Zjednoczone mają problem z realizacją obietnic wyborczych złożonych przez Donalda Trumpa, Polska – wręcz przeciwnie – tutaj spór generuje skrupulatne wprowadzanie zmian. Emocji w tym tygodniu nie zabrakło, jednak dla rynku walutowego kluczowym wydarzeniem pozostało wystąpienie prezesa ECB, Mario Draghiego.

 

Donald Trump oraz Mario Draghi

Ten tydzień należał do euro. Kurs EUR/USD najpierw umocnił się pod wpływem informacji na temat problemów Donalda Trumpa z przeprowadzeniem reformy Obamacare. Kolejnych dwóch senatorów z partii republikańskiej opowiedziało się przeciwko zmianom. Niemożność zastąpienia kosztownego programu rzuca cień na realizację planów dotyczących reformy podatkowej. Następnie wspólna waluta umocniła się pod wpływem czwartkowych słów Mario Draghiego w wyniku czego średnia wartość euro wyniosła dziś 1,16 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty był silny

Początkowo z problemów dolara korzystała również polska waluta, która zyskiwała w parze z euro. W nocy z wtorku na środę kurs EUR/PLN spadł do wartości 4,19. Kolejne dni przyniosły jednak umocnienie euro, co wynikało przede wszystkim z konferencji prezesa ECB. Wynika z niej bowiem, że bank poważnie zaczyna zastanawiać się nad wycofaniem z programu QE, o czym oficjalnie miałby poinformować już we wrześniu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar osłabiony z kilku stron

Takich wartości, jak w ostatnich kilku dniach, na USD/PLN rynek nie obserwował od dwóch lat. Dolar osłabiany jest nie tylko niepowodzeniami Donalda Trumpa, ale również mniej “jastrzębimi” tonami po stronie Rezerwy Federalnej, które wynikają ze słabszych danych makroekonomicznych. Rozczarowanie w tym tygodniu przyniosły indeksy nastrojów i zmian do jakich doszło w przedsiębiorstwach. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,63 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane i spór o SN

Krajowych informacji w tym tygodniu nie zabrakło, co prawda dane ginęły w szumie politycznym, jednak dla rynku miały one pierwszeństwo. Uwagę zwróciło przede wszystkim zwiększenie się płac w Polsce oraz wyższe od spodziewanych odczyty dotyczące produkcji przemysłowej. Poniżej oczekiwań zaprezentowała się natomiast sprzedaż detaliczna. W między czasie trwa spół o SN. Inwestorzy choć obserwują sytuację to pozostają zdystansowani wobec pojawiających się wiadomości. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,83.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez sentymentu do funta

W parze GBP/PLN był to czas słabszych notowań funta. W kalendarzu pojawiły się informacje na temat inflacji. Konsumencka przyniosła rozczarowanie. Przy prognozach na poziomie 0,2% wynik pokazał 0,0%. Wyżej od oczekiwań zaprezentowały się natomiast wyniki sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,72 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.07.2017
Katarzyna Orawczak