Energia na wagę złota. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 12-16.09.2022 roku

Żywność, opał i energia to obszary, w których wysoka inflacja najbardziej boli Polaków. Wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych osiągnął w minionym miesiącu najwyższą roczną dynamikę od ponad 25 lat.

W czerwcu podwyżki rok do roku osiągnęły 15,5%, w lipcu 15,6%, w sierpniu rekord padł na poziomie 16,1%, co jest odczytem najwyższym od marca 1997 roku. Co więcej ceny w sierpniu wzrosły o 0,8% w stosunku do tych z lipca. Sama żywność była w sierpniu aż o ponad 18% droższa niż w 2021 roku, ale rekordową kategorię stanowią ceny nośników energii, które przez ostatnie 12 miesięcy wzrosły o 40%.

Europejska gospodarka miejscami broni się przed kryzysem, ale nie wszędzie się udaje. Historyczny rekord deficytu handlu zagranicznego Strefy Euro zaskoczył wszystkich sięgając do ponad -40 miliardów euro.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny wzrosła, co może oznaczać, że czerwiec tego roku przyniósł cykliczny szczyt inflacji za oceanem. Rosną również szanse, że wkrótce wskaźnik inflacji CPI rozpocznie zbliżanie się do celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej. Z największym, bo prawie 20-procentowym wzrostem cen Amerykanie borykają się w sektorze energetycznym, chociaż odczuwalny jest również ponad 13-procentowy wzrost ceny żywności, z jakim mamy do czynienia w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Eurodolar szoruje po dnie

W ciągu dwóch wtorkowych godzin cena eurodolara spadła z 1,01 do 0,99. Co prawda po tym spadku euro już względem dolara nie traciło tydzień kończy się kiepsko dla europejskiej waluty. Dziś średni kurs w parze EUR/USD to 0,9974.

EUR/USD

eur-usd-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Nie najdrożej, ale też nie tanio

Na początku tygodnia cena euro powróciła na moment pod poziom 4,7 jednak „przecena” skończyła się jeszcze przed wtorkowym południem. Od 13 września dolar już niezmiennie drożeje, by w piątkowe popołudnie średni kurs w parze EUR/PLN wylądował na poziomie 4,7163.

EUR/PLN

eur-pln-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Ku kolejnym wrześniowym szczytom

W oczekiwaniu na wyniki inflacji CPI rok do roku w USA cena dolara wyrażona w złotówkach zaczęła stopniowo się podnosić. W ciągu kilku godzin dolar podrożał o ponad 10 groszy. Druga połowa tygodnia nie przyniosła ulgi i dziś docieramy do średniego kursu w parze USD/PLN na poziomie 4,7277.

USD/PLN

usd-pln-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Frank znów wysoko

W ciągu dwóch tygodni września cena szwajcarskiej waluty wzrosła od 4,82 do prawie 5 złotych za jednego franka. W mijającym tygodniu cena franka zbliżyła się do tego, co widzieliśmy na początku września zbliżyła się tylko w poniedziałek. 15 września 2022 roku kończy się średnim kursem w parze CHF/PLN na poziomie 4,9209.

CHF/PLN

chf-pln-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Funt w formie

Zjednoczone Królestwo nie otrząsnęło się jeszcze po śmierci Królowej Elżbiety II, ale waluta – przynajmniej w odniesieniu do złotówki – odzyskuje siły. Na Wyspach znacznie mniejszym problemem niż na kontynencie jest inflacja CPI rok do roku czy PKB. Złotówka nie ma zatem zbyt wielu argumentów w zestawieniu z funtem, za którego płacimy dziś średnio 5,3938 złotego.

GBP/PLN

gbp-pln-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl
16.09.2022
Ekantor.pl