Globalne nastroje dyktują kurs PLN (komentarz walutowy 22.11.2016)

Ustabilizowanie kursu amerykańskiej waluty pozwoliło nabrać oddechu walutom rynków wschodzących. Z globalnych nastrojów udało się skorzystać złotemu, który nie zareagował na wczorajsze dane dotyczące kondycji krajowej gospodarki.

Dolar spokojniejszy

Początek tygodnia przyniósł wyhamowanie wzrostowej tendencji dolara. Za siłę amerykańskiej waluty w ostatnim czasie odpowiadały zarówno czynniki polityczne, finansowe, jak i gospodarcze, natomiast temat grudniowego zacieśnienia polityki monetarnej został zdyskontowany. Inwestorzy wyczekują więc sygnałów odnośnie polityki monetarnej Fed w 2017 roku. Rezerwa Federalna na chwilę obecną milczy w tej kwestii. Z kolei wczorajsze wystąpienie prezesa ECB, Mario Draghiego nie okazało się zaskoczeniem dla rynku. W związku z powyższym średnia wartość euro wyniosła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty nieco silniejszy

Z uspokojenia na ogólnoświatowym polu skorzystał złoty, na którego globalne czynniki oddziałują obecnie silniej niż informacje płynące z kraju. Wczorajsze dane z Polski wykazały spowolnienie produkcji przemysłowej, a program 500+ nie znalazł przełożenia na wynik sprzedaży detalicznej. Mimo to polska waluta umacnia się dziś względem europejskiej. Wciąż jej jednak daleko do wartości odnotowywanych przed ogłoszeniem zwycięstwa Donalda Trumpa. Średni kurs euro osiągnął dziś poziom 4,41 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dziś stabilniej

Sytuacja została unormowana również w parze USD/PLN, mimo to wciąż wyraźny jest dystans dzielący dolara od złotego. Po południu rynek pozna dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych, ale to jutrzejsza sesja – tuż przed Świętem Dziękczynienia – przyniesie więcej odczytów z tego kraju. Chociaż ostatnie dane z Polski oraz sygnały ostrzegawcze wysłane przez agencję ratingową Moody’s teoretycznie oddziaływują na niekorzyść złotego, to nie znajdują one odzwierciedlenia na wykresie walutowym i średni kurs USD wyniósł dziś 4,16 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Niepewna przyszłość złotego

Chociaż frankowicze nie mają powodów do radości to zatrzymanie spadku wartości polskiej waluty względem szwajcarskiej mogło przynieść pewną ulgę. Nie przegoniło to czarnych chmur kumulujących się nad parą CHF/PLN. W styczniu agencja Moody’s wystawi ocenę ratingową Polsce, a ostatni komunikat płynący z jej strony nie był optymistyczny. Zwrócono w nim uwagę na zagrożenia dla finansów i gospodarki kraju płynące ze strony ustawy emerytalnej. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Czas na Brexit

Premier Wielkiej Brytanii utrzymuje zdanie o wyprowadzeniu kraju ze struktur Unii Europejskiej do końca marca 2019 roku. Informację taką podał rzecznik premier Theresy May. W nadchodzących dniach ze strony gospodarki brytyjskiej nie będą napływać żadne kluczowe dla funta dane, w związku z czym wartość tej waluty będzie silnie związana z globalnymi czynnikami oraz emocjami wokół Brexitu. Średnia wartość funta wyniosła dziś 5,16 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
22.11.2016
Katarzyna Orawczak