Janet Yellen w centrum uwagi. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 13.02-17.02.2017)

Miniony tydzień na rynku walutowym był obfity w wiele wydarzeń, które miały wpływ na notowania walut. Najistotniejszym z nich wydaje się być wystąpienie prezes Fedu, które dało inwestorom nadzieję na podwyżkę stóp procentowych w najbliższym czasie.

Liczy się tylko FED

Oprócz bogatego kalendarium makroekonomicznego główny wpływ na wahania głównej pary walutowej miało w dużej mierze wystąpienie prezes FED Janet Yellen przed Kongresem. Jej wypowiedz na temat przyszłej polityki monetarnej była bardzo jastrzębia, co dało dużą nadzieję inwestorom na podwyżkę stóp procentowych już podczas najbliższego posiedzenia. Notowania głównej pary walutowej w ostatnim tygodniu wahały się w przedziale 1,05-1,06. Dzisiejszy średni kurs wyniósł 1,06.

EUR/USD

Źródło: Bankier.pl

Dobre dane nie zdołały umocnić złotego

Złoty mimo pozytywnych informacji gospodarczych (wyższe od prognoz dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej), które zostały w minionym tygodniu zaprezentowane nie zdołał w sposób znaczący umocnić się wobec euro. Zmienność na tej parze była umiarkowana. Kurs euro wahał się w przedziale 4,29-4,33. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,32 PLN.

EUR/PLN

Źródło: Bankier.pl

Zmienny tydzień dolara

Notowania na parze USD/PLN można zaliczyć o tych, które w minionym tygodniu były poddane największej zmienności. Z jednej strony kurs był pod wpływem czynników napływających ze Stanów Zjednoczonych (wystąpienie Janet Yellen oraz dane makro), a z drugiej tych dotyczących publikacji gospodarczych dla Polski. Para USD/PLN poruszała się w przedziale 4,03-4,08. Dzisiejszy średni kurs dolara wyniósł 4,07 PLN.

USD/PLN

Źródło: Bankier.pl

Wzrost czynników ryzyka spowodował, że złoty na parze z frankiem osłabił się do poziomu 4,07. Niestety nie jest to dobra informacja dla frankowiczów, którzy jeszcze w zeszłym tygodniu cieszyli się z zejścia w okolice wartości 4,02. Opublikowane przez GUS dane makro, mimo że wypadły dobrze nie miały wystarczającej siły przebicia, aby pomóc złotemu. Dzisiejszy średni kurs franka wyniósł 4,06 PLN.

CHF/PLN

Źródło: Bankier.pl

Słaby tydzień funta

Piątkowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej, który okazał się gorszy od oczekiwań, tylko pogrążyły funta, który jest i tak w trudnej sytuacji. Po informacjach od brytyjskiego urzędu statystycznego kurs GBP/PLN zszedł do poziomu 5,03. Zbliżył się w ten sposób do tygodniowego minimum, jakie zostało na tej parze osiągnięte we wtorek za sprawą nie do końca zadowalających danych o inflacji. Średni kurs funta na zakończenie tygodnia wyniósł 5,04 PLN.

GBP/PLN

Źródło: Bankier.pl

17.02.2017
Katarzyna Orawczak