Jesień dla złotówki. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 28-31.10.2019

Po decyzji Izby Gmin Wielka Brytania rozpoczęła przygotowania do przedterminowych wyborów 12 grudnia, a przełożony do końca stycznia 2020 roku Brexit zdaje się odchodzić po raz kolejny na dalszy plan.

Nie widać końca rozmów na temat rozwiązań w sprawie wojny handlowej. Chińczycy obawiają się, że umowy z prezydentem Stanów Zjednoczonych nie są pewne, może dlatego, że sam Trump nie pozwala na traktowanie swoich obietnic zupełnie poważnie często zmieniając zdanie.

W Polsce zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów inflacja CPI wyniosła w październiku 2,5 procent w ujęciu rocznym, wynik taki odpowiada celowi inflacyjnemu NBP, a złotówka jest silna.

Do trzech razy sztuka

Trzecie cięcie stóp procentowych w USA w tym roku stało się faktem i mimo iż decyzja nie była jednomyślna, reakcja dolara nikogo nie zaskoczyła. Dane z raportu ADR na temat zatrudnienia mimo iż bardzo dobre w stosunku do ubiegłego miesiąca nie miały wielkich szans, by wpłynąć na dolara z uwagi na informacje o cięciu stóp. Im bliżej końca tygodnia tym euro w stosunku do dolara silniejsze, a dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,11.

EUR/USD

EUR USD kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_2019
źródło: Bankier.pl

Euro tanie jak początkiem wakacji

W tym tygodniu kurs euro spadł do poziomu z lipca, jeszcze jeden większy spadek i powrócimy do poziomu z maja 2018 roku. Ubogi w dane kalendarz publikacji danych makro nie pozwala wątpić w stabilność polskiej waluty. Dziś kurs EUR/PLN wyniósł 4,25.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_2019
źródło: Bankier.pl

Kolejny tydzień z tanim dolarem

Wydźwięk opublikowanych w tym tygodniu danych z amerykańskiego rynku jest pozytywny, a opinie Jerome Powella na temat polityki monetarnej są potwierdzeniem znacznego wsparcia dla gospodarki. Spodziewane cięcie stóp procentowych przez FED i słabsze amerykańskie PKB nie wpłynęły zasadniczo na nastroje w parze USD/PLN. Dolar jest tani, a dziś kurs USD/PLN wyniósł 3,81.

USD/PLN

USD PLN kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_2019
źródło: Bankier.pl

Wyprzedaż franka

Najnowsze dane z instytutu KOF wypadły lepiej od oczekiwań, ale do stanu idealnego jeszcze nieco brakuje. Sytuacja na rynkach oraz dane makro nie przeszkadzają złotówce w utrzymaniu dobrej pozycji w stosunku do szwajcarskiej waluty. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,86.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_2019
źródło: Bankier.pl

Brexitowe neverending story

Bruksela zgodziła się na odroczenie terminu Brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Całe zamieszanie wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie przeszkadza funtowi w utrzymaniu stabilności. Bardziej niż wyjście z UE mogą na brytyjską walutę wpłynąć zbliżające się wybory parlamentarne. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,92.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_2019
źródło: Bankier.pl
31.10.2019
Ekantor.pl