Jest amunicja, będzie walka! Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 18-22.05.2020

Rezerwa Federalna drukuje pieniądze, Unia Europejska obmyśla szczegóły nowego Planu Marshalla, a poszczególne gospodarki powoli zaczynają pracować pełną parą.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw spadła w kwietniu o ponad 150 tysięcy. Do tego pierwszy raz od ponad siedmiu lat spadło przeciętne wynagrodzenie, na co wpływ miało również pobieranie przez pracowników zasiłków oraz przebywanie na urlopach. Słabo wyglądają także dane dotyczące produkcji przemysłowej. Ta sprzedana w kwietniu tego roku była o ponad 24 procent niższa niż przed rokiem. W kwietniu spadła też pokaźnie sprzedaż detaliczna, ale tu lekkie odrabianie strat spodziewane jest w wynikach majowych, z uwagi na powrót do szeroko pojętego handlu. Lepiej wygląda sytuacja w budownictwie, tu produkcja budowlano-montażowa wzrosła 2,3 procent w stosunku do marca i spadła tylko o 0,9 procent w stosunku do danych sprzed roku. To wszystko nie przeszkadza złotówce w umacnianiu się.

W ilości zasiłków dla bezrobotnych z oczywistych względów nadal niechlubny prym wiodą Stany Zjednoczone jednak Wielka Brytania także sięga po swoje szczyty. W Zjednoczonym Królestwie w kwietniu liczba zasiłków osiągnęła poziom niewidziany od 1996 roku. Nieco lepiej niż rynek pracy wyglądają indeksy PMI dla przemysłu (40,6), ale nadal kiepsko dla usług (27,8). W Strefie Euro aktywność sektora usługowego również wypada słabo (28,7 pkt.), dlatego pomimo znaczącego skoku w stosunku do odczytu z 6 maja 2020 roku nadal firmy oceniają sytuację jako złą.

Powraca problem konfliktu handlowego między Waszyngtonem a Pekinem. Tym razem Donald Trump straszy ostrą reakcją na próby uzyskania większej kontroli nad Hongkongiem. Sytuację gospodarczą skomentował szef FED, który obiecuje odbudowę i powrót miejsc pracy. Jerome Powell co prawda przyznaje, że liczy się z potężnym, sięgającym 25 procent bezrobociem, ale jednocześnie daleki jest od porównywania sytuacji do kryzysu z lat 30. ubiegłego wieku.

Raz w górę, raz w dół

Poprawa nastrojów na giełdach poprawiła sytuację euro, które w stosunku do dolara lekko nadrabia zaległości. Dolarowi pomaga powrót do napięć między Chinami a USA, euro pomóc może kształt nowego Planu Marshalla. Póki co tydzień kończy się kursem EUR/USD na poziomie 1,09.

EUR/USD

EUR_USD_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Oddech przy kupnie euro

Co prawda zagraniczne wakacje planują nieliczni, ale kurs euro w stosunku do złotówki w końcu może lekko poprawić nastrój. Od tygodnia za euro płacimy coraz mniej. Spadek kursu choć nieznaczny oddala nas od marcowych szczytów i dziś średni kurs w parze EUR/PLN wynosi 4,52.

EUR/PLN

EUR_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Dolar przestał drożeć

Dolar podobnie jak euro w stosunku do złotówki w ostatnim tygodniu stracił. Co prawda do sytuacji z początku marca jest jeszcze daleko, ale dzisiejszy średni kurs USD/PLN wydaje się być obiecujący. Dziś w parze USD/PLN mamy kurs na poziomie 4,14.

USD/PLN

USD_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Chwilowa zmiana trendu

Po dwóch miesiącach rekordowo wysokiego kursu franka, w końcu widać lekką obniżkę i w tym tygodniu szwajcarska waluta kosztuje mniej więcej tyle, ile płaciliśmy za nią przed marcowym szczytem. Tydzień kończy się kursem CHF/PLN na poziomie 4,26.
CHF/PLN

CHF_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Funt w końcu spada

Wielka Brytania sprzedaje obligacje o ujemnej rentowności, oczekiwania inwestorów rosną, tymczasem funt w stosunku do złotówki delikatnie traci na wartości. Spadki zaczęły się już w ubiegły piątek, a w ich efekcie dziś mamy kurs GBP/PLN na poziomie 5,04.

GBP/PLN

GBP_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl
22.05.2020
Ekantor.pl