USA i Chiny – to jeszcze nie koniec? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 02-06.04.2018

Pierwszy tydzień kwietnia to przede wszystkim powrót do emocji związanych z wojną handlową pomiędzy dwoma potęgami gospodarczymi: USA i Chinami. W międzyczasie inwestorzy poznali kilka interesujących danych – głównie ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich dzisiejsze payrolls.

 

USA i Chiny nie powiedziały ostatniego słowa

Mimo napięcia związanego z kolejnymi cłami importowymi nakładanymi na siebie przez Stany Zjednoczone i Chiny – dolar zdołał się umocnić. Po części wynika to z faktu, że temat napięcia pomiędzy potęgami nie jest już obcy inwestorom. W dodatku nie można wykluczyć, że po próbie sił, której świadkami byliśmy w tym tygodniu państwa te zdecydują się jednak na negocjacje, co może trochę uspokajać atmosferę wokół dolara. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,22.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty wciąż ma moc

Niepewność związana z wojną handlową nie zaszkodziła szczególnie złotemu. Polska waluta względem europejskiej pozostała relatywnie silna, a średni kurs EUR/PLN oscylował w okolicy 4,20, a przecież jeszcze pod koniec marca notowania euro potrafiły w kulminacyjnym momencie pokazać 4,24 PLN. Kalendarz makro strefy euro prezentował się zdecydowanie skromniej niż USA, mimo to rynek poznał kilka interesujący danych. Wśród nich inflacja HICP (zgodna z prognozami), indeksy PMI oraz rozczarowujący odczyt na temat sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Kalendarz pełen danych

Poświąteczne kalendarium przesycone było publikacjami zza oceanu. Już w poniedziałek można było zapoznać z raportem ISM dla przemysłu. Następnie uwaga skierowała się na środowy raport ADP, by piątek zakończyć emocjami związanymi z oficjalnymi danymi z rynku pracy. Dynamika płac zgodnie z prognozami przyspieszyła do 2,7% r/r/ . Słabiej zaprezentowała się zmiana zatrudnienia, natomiast stopa bezrobocia wbrew oczekiwaniom utrzymała się na poziomie 4,1% . Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,43 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja CPI w Polsce

Polski złoty pozostaje pod wpływem nastrojów na szerokim rynku, jednak nie można powiedzieć by źle sobie z tym radził. Kurs CHF/PLN w czwartek pokazał wartość najniższą od stycznia. Z krajowych danych w ostatnich dniach zaprezentowana została przede wszystkim wstępna inflacja konsumencka za marzec, która okazała się dużym zaskoczeniem i wywołała pewną presję na złotym. Dynamika w ujęciu rok do roku przy prognozowanych 1,6% wyniosła 1,3%. Dziś średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł 3,55 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Jeszcze dziś wystąpienie Carneya

Średnie notowania brytyjskiej waluty w tym tygodniu utrzymywały się w okolicach 4,80 PLN. Z danych z Wielkiej Brytanii poznaliśmy indeks PMI przy czym ten dotyczący usług mógł przynieść spore rozczarowanie. Dziś późnym popołudniem odbędzie się jeszcze wystąpienie Marka Carneya, szefa BoE. Średnia wartość funta wyniosła dziś 4,81 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
06.04.2018
Katarzyna Orawczak