Niewiele się działo. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 6.08-10.08.2018

Pod względem danych, mijający dziś tydzień okazał się być wyjątkowo skromny. Na te najbardziej interesujące odczyty inwestorzy czekać musieli do piątku. Zakończenie tygodnia przyniosło jednak emocje związane z wyprzedażą liry tureckiej.

Inflacja w USA

W ubiegłym tygodniu wiele się działo. Była decyzja Rezerwy Federalnej i były comiesięczne dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy, które de facto okazały się być słabsze niż oczekiwano. Można powiedzieć, że był to jednak ostatni zastrzyk ważnych publikacji na nadchodzące dni. Kalendarz makroekonomiczny kończącego się dziś tygodnia okazał się wyjątkowo skromny, a najwięcej zainteresowania mogły wywołać dzisiejsze dane o inflacji konsumenckiej w USA i doniesienia dotyczące osłabienia tureckiej waluty. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,14 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Za główną parą

Jeszcze mniej działo się po europejskiej stronie, co oznacza, że złoty kolejny tydzień przez większość czasu poruszał się torem wyznaczonym przez główną parę walutową. Spokój został jednak zakłócony dziś rano, gdy doszło do wyprzedaży liry tureckiej, co wpłynęło także na złotego. EUR/PLN przez moment niemal otarł się o 4,30, jednak szybko wrócił do 4,28. W Europie publikowane były w tym czasie jedynie pojedyncze dane, które nie zaburzały znacząco nastawiania inwestorów do wspólnej waluty. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Ważne sprawy dolara

Amerykańska waluta czeka obecnie na kolejne podwyżki stóp procentowych, z których pierwsza może nastąpić podczas wrześniowego posiedzenia Fed. Kolejnej rynek spodziewa się w grudniu. Dla notowań USD wciąż kluczowe znaczenie ma również sposób budowania relacji handlowych przez Donalda Trumpa. Dziś średni kurs USD/PLN pokazał 3,73.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Na co czeka PLN?

Krajowy kalendarz danych był w tym tygodniu pusty, jednak tuż po weekendzie możemy się spodziewać ważnych publikacji na temat kondycji polskiej gospodarki. We wtorek GUS przedstawi wstępne PKB za II kwartał. Opublikowana zostanie również finalna inflacja konsumencka, a piątek poznamy dane z rynku pracy. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,76 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

PKB w Wielkiej Brytanii

Pierwsza połowa tygodnia przyniosła funtowi informacyjny oddech. Warto przypomnieć, że w ubiegły czwartek BoE, mimo słabszych danych z gospodarki, zdecydował się na podniesienie stóp procentowych. Dziś mieliśmy okazję zapoznać się z kolejnymi odczytami z czego najwięcej emocji wzbudził wstępny PKB za II kwartał. Zgodnie z prognozą, w ujęciu kwartalnym PKB pokazał 0,4%. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,78 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
10.08.2018
Katarzyna Orawczak