Tydzień pełen emocji. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 10-14.12.2018

Tydzień rozpoczął się emocjami związanymi z niepokojącą sytuacją we Francji. Następnie uwaga rynku skierowana została w stronę Wielkiej Brytanii, gdzie odbyło się głosowanie nad wotum nieufności wobec Theresy May. W międzyczasie odrobinę optymizmu przyniosły wieści z Włoch o możliwym obniżeniu deficytu budżetowego. Inwestorzy zapoznali się również ze stanowiskiem ECB.

Niespokojna Europa

W ubiegłą niedzielę spokój w Europie znów został zburzony, tym razem za sprawą zamieszek, które wybuchły we Francji przeciwko polityce Emmanuela Macrona. W tym czasie EUR/USD znajdował się jeszcze pod wpływem słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy. We wtorek uwaga świata miała skupić się na głosowaniu brytyjskiego parlamentu w sprawie Brexitu. Ostatecznie zostało ono jednak przełożone. W zamian Theresa May musiała zmierzyć się z głosowaniem nad wotum nieufności – udało jej się obronić pozycję lidera ugrupowania. W międzyczasie nie zabrakło emocji związanych z relacją na linii Bruksela-Rzym oraz decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 1,12.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Brexit, włoski budżet i ECB

Mimo tak wielu wydarzeń na szerokim rynku, kurs EUR/PLN prezentuje się nieco ospale. Wartość euro względem złotego oscyluje w granicach 4,28-4,30. W tym tygodniu obok emocji związanych z dalszymi losami premier Theresy May oraz relacji na linii Wielka Brytania – Unia Europejska, inwestorzy zwrócili uwagę na sygnały płynące z Półwyspu Apenińskiego. Włosi zapowiedzieli bowiem możliwość obniżenia deficytu budżetowego z 2,4% do 2,0%, co bliższe byłoby oczekiwaniom Komisji Europejskiej. W czwartek natomiast Europejski Bank Centralny zaprezentował decyzję w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenia nie było – bank potwierdził zakończenie programu QE a pierwszej podwyżki nie spodziewa się wcześniej niż latem przyszłego roku. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Ciąg dalszy wojny handlowej

W Stanach Zjednoczonych niezmiennie uwagę przykuwają dwa tematy: wojna handlowa oraz dalsze działania Fed. W pierwszym przypadku sygnały nie były jednoznaczne. W czasie, gdy Donald Trump zapewniał, że rozmowy z Chinami są produktywne,  stanowisko Kongresu pokazywało, że trudno mówić o dialogu pomiędzy potęgami. Pekin podjął natomiast decyzję o obniżeniu ceł na samochody z USA do 15%, co ma złagodzić trwający konflikt. W przyszłym tygodniu w centrum zainteresowania znajdzie się Fed, które podejmować będzie ostatnią w tym roku decyzję w sprawie stóp procentowych. Spodziewana jest podwyżka. Dziś średnia wartość dolara pokazuje 3,80 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja w Polsce

Krajowy kalendarz danych do piątku pozostawał pusty, więc złoty przemieszczał się zgodnie z nastrojami, które dyktowane były na szerokim rynku. Istotne informacje z Polski opublikowane zostały tuż przed weekendem. Mowa o finalnej inflacji CPI, która w listopadzie spowolniła do 1,3% w ujęciu rok do roku. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,81 PLN.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Theresa May obroniona

Dla funta najistotniejsze pozostają kwestie związane z Brexitem, a tych w ostatnich dniach nie brakowało. Zaplanowane na wtorek głosowanie parlamentu brytyjskiego w sprawie umowy nie odbyło się. W zamian miało miejsce głosowanie nad wotum nieufności dla premier Theresy May jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Kredyt zaufania przekazało jej 200 posłów, przeciw było 117. Udało się jej więc zatrzymać stanowisko lidera. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,78 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
14.12.2018
Katarzyna Orawczak