To będzie ważny tydzień. Komentarz walutowy 11.06.2018

Nowy tydzień, patrząc z perspektywy kalendarza makroekonomicznego, rozpoczyna się spokojnie. Inwestorzy skupią się na atmosferze po szczycie G7, ale również na tym, co wydarzyć się ma w kolejnych dniach. A wydarzy się dużo. Najwięcej emocji wzbudzać będą posiedzenia banków centralnych oraz spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem.

Donald Trump ze szczytu G7 na spotkanie z Kim Dzong Unem

Wyraźne różnice pomiędzy wizją polityki handlowej USA a pozostałych państw G7 rozbudziły obawy o eskalację napięć na tym polu. Prezydent Stanów Zjednoczonych w serii wpisów na Twitterze skrytykował m.in. Niemcy i Unię Europejską. Teraz świat czeka na to, co Donald Trump napisze po spotkaniu w Singapurze z Kim Dzong Unem.

Wielka Brytania: bilans handlu i produkcja przemysłowa

W dzisiejszym kalendarzu znalazło się kilka pojedynczych danych z Europy, w tym również z Wielkiej Brytanii. Dla funta większe znaczenie w tym tygodniu może mieć jednak głosowanie nad poprawkami do ustawy o Brexicie. Dodatkowo z Wysp napływają informacje o kampanii, której celem jest przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie Brexitu.

Wydarzenia tygodnia: posiedzenia banków centralnych

W nadchodzących dniach czeka nas sporo emocji związanych z bankami centralnymi. W środę wieczorem poznamy decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych (rynek spodziewa się podwyżki), natomiast w czwartek odbędzie się posiedzenie ECB. Być może pojawią się wówczas informacje na temat przyszłości programu QE. Tydzień kończymy decyzją BoJ.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR. PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złotyGBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:30 Bilans handlu zagranicznego (GBP) – Wielka Brytania
10:30 Wyniki produkcji przemysłowej – Wielka Brytania

11.06.2018
Katarzyna Orawczak