Czas na przegląd polskiego ratingu. Komentarz walutowy 12.10.2018

Apetyt na dolara spadł, co pozwoliło wzmocnić pozycję polskiej waluty. W piątkowym kalendarzu uwagę inwestorów skupią pojedyncze dane z Europy i USA. Nie zabraknie również wypowiedzi po stronie bankierów. Poza tym dziś aż dwie agencje (Fitch oraz S&P) dokonają przeglądu polskiego ratingu. Są to ostatnie decyzje zaplanowane na ten rok. 

Dolar osłabiony

Kurs EUR/USD małymi krokami kieruje się na północ. Zmniejszony apatyt na amerykańską walutę ma związek m.in. z wczorajszymi danymi na temat inflacji konsumenckiej w USA, która przy prognozowanych 0,2% we wrześniu, wyniosła jedynie 0,1%. Słabsze dane wpływają na sposób postrzegania planów Fed w sprawie stóp procentowych. Przysłowiowe „trzy grosze” dorzuca również Donald Trump po raz kolejny krytykując politykę pieniężną banku.

Polska: decyzje w sprawie ratingu

Dziś wieczorem mogą zostać przedstawione decyzje w sprawie polskiego ratingu. Są to ostatnie przeglądy zaplanowane na ten rok. Dokonają ich aż dwie agencje – Fitch oraz S&P. Druga z nich w styczniu 2016 r. obniżyła ocenę ratingu dla Polski, wywołując tym samym poruszenie na rynku, i to ona utrzymuje obecnie najniższą ocenę dla naszego kraju – BBB+.

Niemcy: inflacja CPI, USA: raport Uniwersytetu Michigan

W kalendarzu makroekonomicznym niewiele się dziś dzieje. Pozycjami, które zwracają uwagę inwestorów jest finalna inflacja CPI w Niemczech oraz wstępny raport Uniwersytetu Michigan w USA. Pierwszy z odczytów został zaprezentowany o godzinie 08:00 i okazał się być zgody z wcześniejszymi prognozami. Na dziś zaplanowane są również kolejne wystąpienia bankierów z Fed oraz ECB.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Decyzja Fitch ws. ratingu – Polska
Decyzja S&P ws. ratingu – Polska
08:00 Inflacja konsumencka, fin. – Niemcy
11:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Sabine Lautenschläger) – Strefa euro
15:30 Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans) – USA
16:00 Raport Uniwersytetu Michigan, wst. – USA
17:45 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA

12.10.2018
Katarzyna Orawczak