Wiele emocji wokół dolara. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 16-20.07.2018

Tydzień rozpoczął się od spotkania prezydentów USA i Rosji, a zakończył oceną polityki pieniężnej Fed wystawioną przez Donalda Trumpa oraz słowami o gotowości do nałożenia cła na wszystkie towary sprowadzane z Chin. Do tego czasu rynek skupiał się głównie na publikowanych danych. Dużą część uwagi przykuwały odczyty z Wielkiej Brytanii, które osłabiły funta.

Wszystko wokół Trumpa

W tym tygodniu atmosfera na rynku miała przebiegać w takt publikowanych danych. Chyba, że Biały Dom przedstawiłby dalsze plany wobec relacji handlowych Stanów Zjednoczonych. Temat ten został wyciszony, ale tylko do piątku. W tym czasie głowę Donalda Trumpa zajmowały bowiem inne sprawy, jak choćby medialny rozgłos wokół spotkania z Władimirem Putinem, które to  -głównie ze względu na kompromisowe stanowisko o ingerencji Rosji w amerykańskie wybory -zostało ocenione na niekorzyść Trumpa. Prezydent postanowił jednak wytłumaczyć się „przejęzyczeniem”. Choć bez wątpienia było to wydarzenie o dużym zasięgu to jego wpływ na rynek walutowy był ograniczony. Dolar pozostał w formie i umacniał swoją pozycję. Do czasu aż prezydent USA ostudził go wypowiedzią na temat polityki pieniężnej prowadzonej przez Fed i komentarzem o coraz mocniejszej pozycji USD.  Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,16 USD.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Pierwsza połowa dla złotego

Początek tygodnia przyniósł silniejszą pozycję złotego w parze z euro. Kurs EUR/PLN w środę sięgnął minimum na poziomie 4,28. Polska waluta wciąż jednak pozostaje wrażliwa na czynniki z szerokiego rynku, a te w ogólnym rozrachunku nie sprzyjają walutom rynków wschodzących. Świadectwem tego jest wzrost notowań euro przed weekendem. W ostatnich dniach nie poznaliśmy zbyt wielu danych z Eurolandu. Najwięcej uwagi pochłonęła czerwcowa inflacja konsumencka, która jednak nie przyniosła zaskoczenia. Zatem to dolar dyktował warunki w głównej parze, co przekładało się również na relację euro do złotego i dziś średni kurs tej pary wyniósł 4,32 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Donald Trump gotowy na 500

Donald Trump co chwilę przypomina światu o sobie, do czego właściwie rynek mógłby się już przyzwyczaić. W tym tygodniu zrobił to nie tylko za sprawą spotkania z Władimirem Putinem, ale również wypowiadając się na temat polityki pieniężnej Fed, która rozmija się z jego wizją. Mimo to rynek podszedł to tego z dużym dystansem wierząc, że Fed nie zboczy z obranej ścieżki – zwłaszcza, że w tym tygodniu można było zapoznać się wystąpieniem Jerome’a Powell i półrocznym raportem w sprawie polityki pieniężnej, który podsycił oczekiwania wobec jeszcze dwóch podwyżek w tym roku. Tuż przed udaniem się na weekendowy odpoczynek świat obiegła jednak informacja, że prezydent USA gotowy jest nałożyć cła na wszystkie towary sprowadzane z Chin (import przekracza 505 mld dolarów rocznie). Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,70 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Ważne dane z Polski

W tym tygodniu nie brakowało danych z Polski. W poniedziałek poznaliśmy wskaźniki inflacji bazowej, które nie przyniosły zaskoczenia. Wtorek to czas publikacji danych z rynku pracy, z których wynika , że płace w Polsce rosną i to szybciej niż się można było spodziewać (dynamika 7,5% przy prognozowanych 7%). Środa to mocne wyniki produkcji przemysłowej, która pokazała 6,8% w ujęciu rocznym. Natomiast piątek przyniósł zaskoczenie sprzedażą detaliczną, której dynamika wyniosła 10,3%. Złoty wciąż jednak zależny jest głównie od atmosfery na szerokim rynku. Dziś średnia wartość franka pokazała 3,71 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane zawiodły funta

To nie był łatwy tydzień dla funta. Seria słabszych danych z gospodarki podkopała wiarę w sierpniową podwyżkę stóp procentowych BoE. Funt stracił na wartości, choć było to wyraźniej widocznie w parze GBP/PLN. W relacji ze złotym osłabienie brytyjskiej waluty zostało po części zrównoważone ogólną atmosferą na rynku, która nie sprzyja złotemu. Inflacja CPI w ujęciu rocznym spadła do 2,4%. Sprzedaż detaliczna spadła natomiast do 2,9% r/r. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,82 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
20.07.2018
Katarzyna Orawczak