Fed, Donald Trump i dolar. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 21-25.05.2018

To był wyjątkowo interesujący tydzień z emocjami wokół dolara na czele. Uwagę inwestorów przykuwały komunikaty płynące z banków centralnych oraz gorąca atmosfera polityczna, która w Europie związana była z wyborami we Włoszech. Pod koniec tygodnia oczy świata po raz kolejny skierowały się na Donalda Trumpa.

Dolar ma się dobrze
Rezerwa Federalna szykuje się do siódmej – w rozpoczętym w grudniu 2015 roku cyklu – podwyżki. Ma ona nastąpić w czerwcu. Natomiast znajdujący się po drugiej stronie oceanu Europejski Bank Centralny nie dostarcza nowych informacji inwestorom. Są to kolejne argumenty przemawiające za siłą dolara. Dodatkowo uchodząca za bezpieczną, amerykańska waluta zyskuje w związku z napiętą atmosferą geopolityczną. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty dawno nie był tak słaby
Czynnikami ciążącymi wycenie euro w tym tygodniu były emocje związane z formowaniem się rządu we Włoszech. To co jednak szkodzi wspólnej walucie, nie jest dobre dla zachowania mocnej pozycji złotego w parze EUR/PLN. PLN również jest bowiem odbiorcą niepokojów w Europie. W efekcie notowania tej pary oscylowały wokół wartości, których nie było od października ubiegłego roku. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Zaskakująca decyzja
Pod koniec tygodnia Donald Trump udowodnił, że jeszcze potrafi zaskakiwać i odwołał, tak długo wyczekiwane, spotkanie z Kim Dzong Unem. Jako powód podał zbyt wrogie nastawienie Korei Północnej. Co prawda przywódcy nie zamknęli jeszcze furtek do rozmowy w przyszłości, jednak taka decyzja wprowadza kolejne niewiadome na rynek walutowy. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,67 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank za dolarem
Notowania franka również poszły w górę. Złoty choć pozostaje pod wpływem międzynarodowej atmosfery, to jednak w tym tygodniu znalazło się kilka interesujących pozycji w kalendarzu (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna). Wpływ krajowych danych na złotego jest jednak ograniczony. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,70 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Sprzedaż zaskoczyła
W ostatnich dniach doszło również do umocnienia funta. Brytyjska waluta dostała dodatkowe wsparcie w postaci solidnych danych o sprzedaży detalicznej. Na GBP wciąż jednak ciąży Brexit i słabość rządu Theresy May. Dziś średnia wartość szterlinga na rynku wynosi  4,89 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
25.05.2018
Katarzyna Orawczak