Trudny czas dla euro. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 22-26.10.2018

Kolejny tydzień października nie przyniósł wytchnienia wspólnej walucie. Europa wciąż bowiem zmaga się z ryzykiem, jaki niesie ze sobą spór pomiędzy Brukselą a Rzymem. Publikowane w ostatnich dniach dane dodatkowo osłabiły pozycję euro w głównej parze, co nie pozostało bez wpływu również dla złotego.

Euro traci

Projekt włoskiego budżetu nie spotkał się z akceptacją Komisji Europejskiej i teraz Rzym ma czas na to, by ustosunkować się do decyzji i przedstawić kolejny plan. O ustępstwa w tej kwestii może być jednak trudno. Napięta sytuacja pomiędzy Brukselą a Półwyspem Apenińskim uderza w notowania euro, dla którym ciosem w tym tygodniu okazały się również być dane. Mowa o indeksach PMI w Eurolandzie, które wyhamowały, sygnalizując że dystans pomiędzy wzrostem a recesją zaczyna się zmniejszać. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,13 USD.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty słabnie wraz z euro

Problemy wokół wspólnej waluty nie pozostają bez echa dla notowań złotego. Utrzymująca się awersja do ryzyka spowodowała, że złoty stracił na wartości. Poza obawami o to, czy UE uda się porozumieć z Włochami w sprawie budżetu, a z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu, uwagę rynku w tym tygodniu skupiało posiedzenie ECB w sprawie stóp procentowych. A uściślając późniejsza konferencja prezesa banku. Mario Draghi po raz kolejny dołożył wszelkich starań, by jego komunikat zabrzmiał neutralnie, natomiast w kwestii Włoch zaznaczył, że nie jest rolą ECB być mediatorem pomiędzy stronami. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dobra passa dolara

Po drugiej stronie oceanu wydarzeniami, które przyciągały uwagę inwestorów były spadki do jakich po raz kolejny doszło na Wall Street, a także kolejne słowa krytyki wypowiadane przez Donalda Trumpa w kierunku Rezerwy Federalnej. Tym razem prezydent USA nazwał działania banku centralnego największym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki. W międzyczasie publikowane były istotne dane na temat kondycji tego kraju, jak chociażby wstępny PKB za III kwartał, którego dynamika przy prognozowanych 3,3% wyniosła 3,5%. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,80 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Niewiele informacji z kraju

Utrzymująca się na rynku niechęć do ryzyka osłabia złotego również w parze z frankiem szwajcarkim. W tym czasie w krajowym kalendarzu makroekonomicznym niewiele się działo. Pojedyncze dane pojawiły się na początku tygodnia, takie jak chociażby stopa bezrobocia, która wyniosła we wrześniu 5,7%. Natomiast w czwartek opublikowane zostały minutki RPP, które pokazały że większość członków opowiada się za stabilizacją stóp procentowych. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,79.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt czeka na Brexit

Kalendarz Wielkiej Brytanii również okazał się być wyjątkowo skromny. Jedyną publikacją był wskaźnik zamówień wg CBI. Odbyło się również wystąpienie prezesa BoE. W przypadku funta pierwszoplanowe znaczenie ma jednak Brexit, a tu wciąż pozostaje zbyt wiele znaków zapytania. Ostatnie szczyt UE nie przyniósł pożądanego porozumienia. Niewykluczone jest też, że okres przejściowy związany z rozwodem zostanie przedłużony. Dziś średnia wartość funta wynosi 4,86 PLN.

GBP/PLN
 GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
26.10.2018
Katarzyna Orawczak