To nie czas na odpoczynek. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 30.04-04.05.2018

Nie dla każdego ostatnie dni były czasem odpoczynku od codzienności. Dla rynku walutowego kończący się dziś tydzień okazał się bardzo pracowity. W kalendarzu nie zabrakło bowiem kluczowych danych. Najwięcej emocji wywoływało jednak środowe posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych.

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych

W ubiegłym tygodniu rynek zapoznał się z decyzją Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, w tym uwagę przykuwał bank po drugiej stronie oceanu. W środę FOMC poinformowało o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co jednak nie było zaskoczeniem. Dla inwestorów większe znaczenie miało to, jakie nastroje panują obecnie w Rezerwie Federalnej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,19 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

Dane ze strefy euro

Ostatnie dane ze strefy euro rzuciły się cieniem na zeszłotygodniową retorykę ECB. Można się więc spodziewać, że z tym większą uwagę rynek będzie się przyglądał publikacjom z Eurolandu. A w tym tygodniu kilka się ich pojawiło. Najwięcej zainteresowania wzbudziły wstępne dane dotyczące PKB za I kwartał. Produkt krajowy brutto w skali roku przy prognozowanych 2,6%, wyniósł 2,5%. Poza tym poznaliśmy finalne indeksy PMI. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,26 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Nowy miesiąc – świeże dane

Z racji, że mamy nowy miesiąc, danych makroekonomicznych nie zabrakło. Zwłaszcza tych z USA, gdzie obok decyzji dotyczącej stóp procentowych w USA uwagę przykuwał m.in. raport ADP oraz publikowane dwa dni później oficjalne informacje o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (payrolls). Poza tym poznaliśmy raporty ISM dla usług i przemysłu, dane o zamówieniach w przemyśle czy bilans handlu zagranicznego. Dziś średni kurs USD/PLN pokazał wartość 3,56.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

 

Inflacja w Polsce

Choć złoty podąża w ostatnim czasie głównie za atmosferą panującą na arenie międzynarodowej, to jednak nie oznacza, że można pozwolić sobie na ignorowanie krajowych danych. Zwłaszcza tych kluczowych, jak wstępna inflacja CPI. Z opublikowanych w środę danych wynika, że inflacja konsumencka w Polsce przyspieszyła. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,56.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Co zrobi BoE?

Ostatnie publikacje z Wielkiej Brytanii mogły oddalić wizję podniesienia stóp procentowych przez BoE na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się 10 maja. Można się jednak spodziewać, że rynek przyglądał się będzie nastrojom panującym w banku oraz danym z tego kraju. W ostatnich dniach poznaliśmy indeksy PMI dla przemysłu i usług. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,82 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
04.05.2018
Katarzyna Orawczak