Komentarz walutowy 03.11.2016

Chociaż polityka monetarna Fed i BoE zmierza w różnych kierunkach, to oba banki zdecydowały się na pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Zaskoczenia nie było i rynek ponownie skupi się na danych, z tym że te z USA przysłonięte będą przez obawy związane z wyborami prezydenckimi. Znikają natomiast lęki związane z twardym Brexitem.

 

Bez niespodzianek ze strony Fed

Inwestorzy nie spodziewali się, aby tuż przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się już 8 listopada, Fed zdecydował się na zacieśnianie polityki pieniężnej. W związku z powyższym decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 0,25-0,50% została przyjęta ze spokojem. Równocześnie utrzymały się oczekiwania wobec grudniowego posiedzenia FOMC. Juro napłyną kolejne ważne informacje zza oceanu w postaci danych z amerykańskiego rynku pracy, jednak dolar musi się równocześnie zmierzyć z zagrożeniem płynącym ze strony sceny politycznej. Dziś średni kurs euro osiągnął poziom 1,10 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Jedno ryzyko rośnie, inne się zmniejsza

Ryzyko związane z rosnącym poparciem dla kandydatury Donalda Trumpa oraz zgodne z przewidywaniami postępowanie Rezerwy Federalnej wspomaga w utrzymaniu mocnej pozycji wspólnej waluty. Mimo to można dziś było zaobserwować osłabienie euro, które mogło wynikać z uspokojenia obaw związanych z twardym Brexitem. Zgodnie z orzeczeniem Wysokiego Trybunału proces opuszczenia UE przez Wielką Brytanię musi się odbyć za zgodą Parlamentu. Para EUR/PLN pozostaje więc silnie związana z globalnymi nastrojami, a średnia wartość euro wyniosła dziś 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar w ogniu ważnych decyzji

W przyszłym tygodniu będzie już znana decyzja Amerykanów odnośnie następcy Baracka Obamy. Chociaż inwestorzy nie spodziewali się by wybór ten silnie wpłynął na notowania walut, to osłabienie dolara zaobserwowane po upublicznieniu wiadomości działających na niekorzyść kandydatki Demokratów, zdaje się temu przeczyć. Dzisiejsze dane o ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA również nie działają na korzyść tej waluty, jednak rynek wciąż czeka na jutrzejsze dane z rynku pracy. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,89 PLN .
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dużo emocji w parze z CHF

Pojawienie się silnego czynnika zagrożenia politycznego za oceanem skłoniło inwestorów do odwrócenia się w kierunku bezpiecznych walut. W wyniku tej reakcji frank szwajcarski zdołał osiągnąć w kulminacyjnym momencie poziom 4,01 PLN. Rosnące niepokoje związane z sytuacją w USA amortyzowane były dziś zmniejszającymi się obawami wokół Brexitu. Mimo wahań frank pozostał jednak silny, a jego średnia wartość wyniosła dziś 3,99 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Dobry dzień dla funta

Zwycięzcą dzisiejszej sesji okazał się funt, który odnotował dziś wzrost o 1,35%. Czynników wpływających na jego korzyść było wiele. Indeks PMI dla usług okazał się lepszy od oczekiwań i przy prognozach na poziomie 52,4 wyniósł 54,5. Dodatkowo BoE nie zdecydował się na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Najprawdopodobniej, silny wzrost funta wynika przede wszystkim z dzisiejszego orzeczenia Wysokiego Trybunału, zgodnie z którym opuszczenie UE przez Wielką Brytanię musi się odbywać za zgodą Parlamentu. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość funta wyniosła dziś 4,85 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
03.11.2016
Katarzyna Orawczak