Komentarz walutowy 08.09.2016

Wydarzeniem dnia było dziś posiedzenie ECB, na którym zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenia nie było. Mieszane dane napływające z europejskiej gospodarki nie dały powodu do kroku w kierunku luzowania polityki pieniężnej.

 

Wpływ ECB na euro

Chociaż mówi się o tym, że wpływ sposobu prowadzenia polityki pieniężnej przez ECB na rynek walutowy jest dość ograniczony, to jednak dzisiejsza sesja przyniosła umocnienie euro. Było to związane nie tylko z oczekiwaniami, co do pozostawania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, ale również ze zmniejszonym prawdopodobieństwem wrześniowych podwyżek w USA. Dzisiejsza decyzja europejskiego banku centralnego nie zaskoczyła inwestorów i stopy utrzymały się na poziomie 0,0% pozwalając euro na osiągnięcie średniego kursu 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty nadal w górę

Aprecjacja polskiej waluty utrzymuje się, mimo ciążącego nad nią czynnika ryzyka w postaci piątkowej rewizji ratingu kraju. Obniżenia oceny nie można wykluczyć i jeżeli tak się stanie, to można się spodziewać, że kurs złotego powędruje w dół. Na chwilę obecną PLN korzysta z poprawy nastrojów wynikającej ze zmniejszonej szansy na wrześniową podwyżkę stóp procentowych w USA. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła dziś 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar traci w parze ze złotym

Złe informacje o amerykańskiej gospodarce wspierają waluty rynków wschodzących i pozwalają obudowywać osłabioną w ostatnim czasie pozycję złotego. Polskiej walucie brakuje jednak silnego bodźca mogącego ustabilizować jego kurs, który uzależniony jest od globalnych nastrojów. Gdy pierwsze rozczarowanie danymi z USA minie, oczekiwanie na grudniową podwyżkę ze strony Fed znów może umocnić dolara. Średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła dziś  3,81 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Stabilnie, jednak niepewnie

Dobre nastroje rynku walutowego, to również bezpieczniejsza pozycja polskiej waluty w parze z frankiem szwajcarskim, gdzie odnotowano dziś aprecjację złotego. Nie można jednak zapominać o jutrzejszej ocenie ratingu Polski, który może znacząco wpłynąć na obrany na początku września trend wzrostowy. W przypadku, gdy ocena agencji Moody’s się obniży, to istnieje duże prawdopodobieństwo spadku wartości złotówki. Dziś średnia wartość CHF wyniosła 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt znów zagrożony

Od wczoraj wartość funta spada, co jest związane z pierwszymi słabszymi odczytami z tego kraju. Brytyjska waluta pozostaje niezwykle wrażliwa na informacje odnoszące się do kondycji krajowej gospodarki, ponieważ to one zadecydują o kolejnych krokach BoE. Jeżeli dojdzie do dalszego luzowania polityki pieniężnej, wartość funta znów będzie zagrożona. Podczas wczorajszego wystąpienia szef Banku Anglii powiedział, że bez interwencji ze strony centralnego banku gospodarka brytyjska radziłaby sobie gorzej. Średnia wartość GBP spadła dziś do poziomu 5,08 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
08.09.2016
Katarzyna Orawczak