Komentarz walutowy 13.06.2016

Dzisiejsze kursy walut były bardzo zmienne. Czynnikiem ryzyka, który przyczynił się do największych zmian w notowaniach jest nieustannie Brexit. Złoty osłabił się wobec większości walut i prawdopodobnie do czasu referendum tak zostanie. 

Krótkotrwałe umocnienie dolara

Dolar niestety tylko przez dwa dni umacniał się wobec euro. Dzisiejsze notowania głównej pary walutowej są tego dowodem. Kurs EUR od rana podążał dziś w kierunku 1,13. To czy uda mu się powrócić do tej wartości będzie zależało od jutrzejszych danych makro, a mianowicie od wyniku sprzedaży detalicznej w USA. Środowe posiedzenie Fedu dla niektórych inwestorów odeszło na dalszy plan, a w centrum uwagi inwestorów znalazło się ryzyko Brexitu. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,12 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty słabnie

Dzisiejsza publikacja inflacji CPI dla polski, mimo że odrobinę lepsza niż zakładano nie miała na tyle mocy, aby umocnić złotego wobec euro. Kurs EUR/PLN o godzinie 12 wzbił się do poziomu 4,38 i w okolicy tej wartości poruszał się przez dalszą część sesji. Oprócz dzisiejszych informacji o powolnym wychodzeniu z deflacji na lokalnym rynku był poruszany temat wyboru Adama Glapińskiego na nowego prezesa NBP. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dolar nie odpuszcza

Negatywna atmosfera na rynku finansowym nie wpływa negatywnie na notowania dolara, który kolejny dzień z rzędu (od zeszłego czwartku) umacnia się wobec złotego. Dziś kalendarium jest puste, jednak w kolejnych dniach nie zabraknie czynników, które mogą dolara wznieść ponad poziom 3,90. Oprócz danych makro najważniejsze będzie posiedzenie Fedu, które zostało zaplanowane na środę. Średni kurs amerykańskiej waluty wyniósł 3,89 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Frank wrażliwy na Brexit

To był ciężki poniedziałek, dla naszej waluty. Notowania pary CHF/PLN dotarły dziś do poziomu 4,03. Co jest przyczyną tak silnych zmian w kursie franka? Przede wszystkim obawy o Brexit. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że Brytyjczycy jednak zdecydują się na opuszczenie Unii Europejskiej. Do 23 czerwca ten temat będzie głównym czynnikiem powodującym zawirowania na rynku walutowym. Prawdopodobnie czwartkowe posiedzenie SNB nie wzbudzi tylu emocji, co nowe wyniki sondaży z Anglii. Średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł 4,02 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Jak zagłosują Brytyjczycy?

Na to pytanie szuka odpowiedzi cały rynek finansowy. Inwestorzy po czwartkowym sondażu, który wskazał na przewagę osób popierających opuszczenie Unii Europejskiej zaczęli zastanawiać się nad ewentualnymi konsekwencjami Brexitu. Ma to niestety negatywny wpływ na kurs GBP/PLN, który utknął dziś w przedziale 5,51-5,52. Prawdopodobnie czwartkowe posiedzenie BoE będzie w cieniu również ze względu na to, że uczestnicy rynku nie przewidują, aby członkowie banku centralnego właśnie teraz podjęli decyzje o zmianie wysokości stóp procentowych. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,51 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

13.06.2016
Trześniowski