KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

blog, płatność, wymiana walut, karta walutowa, karta wielowalutowa, Ekantor.pl

Karta debetowa, walutowa, wielowalutowa- czym płacić w podróży, by nie przepłacić?

Porównywanie ofert wakacyjnych potrafi przyprawić o zawrót głowy, a przecież to dopiero początek dylematów, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Jednym z nich jest wybranie takiego środka płatności, który będzie nie Read more

Nowy projekt ustawy frankowej zbyt łagodny dla banków

Zaprezentowany we wtorek najnowszy projekt ustawy frankowej spotkał się ze sporą falą krytyki. Jego wymiar jest łagodniejszy w skutkach dla banków, niż ten zaprezentowany w styczniu, a koszt z jakim Read more

Komentarz walutowy 16.12.2015


AUTORANALITYK FINANSOWY EKANTOR.PL
Aniela Agopsowicz
Analityk rynków walutowych i kapitałowych w firmie ekantor.pl Interesuje się zmianami zachodzącymi na rynku walutowym. Na co dzień analizuje wydarzenia zachodzące na rynku forex. Prognozuje również zmiany w notowaniach kursów walut, jak i konsultuje transakcje walutowe. Wyznaję zasadę: szybko, ale dokładnie. Prywatnie wielbicielka fotografii.

Wielki dzień dla rynku walutowego. O godzinie 20 poznamy decyzję amerykańskiego banku centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych. Bardziej niż pewne jest to, że Fed je podniesie, pytanie tylko o ile? Największych wahań kursów walut możemy się spodziewać na kilka godzin przed tym wydarzeniem.

W oczekiwaniu na komunikat Fedu

Przyczyn wczorajszego zejście pary EUR/USD do wartości 1,09 należy doszukiwać się w zwiększonej nerwowości inwestorów. Odczyty dotyczące inflacji i inflacji bazowej z USA okazały się zgodne z konsensusem, dlatego nie miały one wpływu na notowania dolara. Dzisiejsze nieznaczne umocnienie euro pozornie możemy zawdzięczać wzrostowi indeksu PMI dla przemysłu w Strefie Euro. Zasadniczo jednak nie miały one za dużego wpływu, ponieważ wszyscy inwestorzy całą swoją uwagę skupili na sygnałach dotyczących wieczornego posiedzenia Fedu. Podwyżka stóp procentowych jest już przez wszystkich uznana za niemalże pewną. Teraz większe znaczenie będzie miała wypowiedz Janet Yellen na konferencji prasowej tuż po zakończeniu spotkania. Dzisiejsza średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.

Umocnienie złotego

Początek sesji na parze EUR/PLN miał spokojny przebieg. Wahania kursu zaczęły się około godziny 9, gdy rozpoczęto publikacje danych makroekonomicznych dla Strefy Euro. Z poziomu 4,3080 przesunęliśmy się w górę do 4,32. Złoty umocnił się dopiero przed ogłoszeniem wyników wskaźników inflacji bazowej oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia za listopad. Spowodowały one zejście pary EUR/PLN do 4,31 i utrzymały w ten sposób trend spadkowy. Wydaje się, że jest to tylko tymczasowa reakcja złotego na długo wyczekiwane posiedzenie Fedu. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,31 PLN.

Osłabienie dolara

Umocnienie dolara nie trwało dziś długo. Po początkowej stabilizacji kurs USD/PLN wzbił się powyżej 3,96. Taki stan został utrzymany tylko przez kilka godzin. Polska waluta umocniła się dzięki dobrym danym dotyczącym rynku pracy. To, w jakim kierunku uda się kurs dolara zależy od tego, jak mocno zostaną podniesione stopy procentowe w USA. W związku z czym, nie jest wykluczone, że zobaczymy jeszcze dziś dolara poniżej poziomu 3,92. Średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła dziś 3,94 PLN.

Wahania na parze CHF/PLN

Notowania pary CHF/PLN miały dziś zmienny przebieg. Inwestorzy nerwowo reagowali na nawet najmniejsze sygnały dotyczące dolara, który jest dziś w centrum uwagi całego rynku finansowego. Szwajcarska waluta, która od połowy września cały czas umacniała się wobec złotego w końcu spadła poniżej 4,00. Dziś jedynie przez godzinę utrzymywała się lekko powyżej tego poziomu. Można to rozpatrywać dwojako, albo jako sygnał do utworzenia nowego trendu, albo jako chwilową korektę. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,99 PLN.

 


cele informacyjne komentarz walutowy

16.12.2015 15:14
Autor: Aniela Agopsowicz Analityk finansowy Ekantor.pl
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000