Komentarz walutowy 16.12.2015

Wielki dzień dla rynku walutowego. O godzinie 20 poznamy decyzję amerykańskiego banku centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych. Bardziej niż pewne jest to, że Fed je podniesie, pytanie tylko o ile? Największych wahań kursów walut możemy się spodziewać na kilka godzin przed tym wydarzeniem.

W oczekiwaniu na komunikat Fedu

Przyczyn wczorajszego zejście pary EUR/USD do wartości 1,09 należy doszukiwać się w zwiększonej nerwowości inwestorów. Odczyty dotyczące inflacji i inflacji bazowej z USA okazały się zgodne z konsensusem, dlatego nie miały one wpływu na notowania dolara. Dzisiejsze nieznaczne umocnienie euro pozornie możemy zawdzięczać wzrostowi indeksu PMI dla przemysłu w Strefie Euro. Zasadniczo jednak nie miały one za dużego wpływu, ponieważ wszyscy inwestorzy całą swoją uwagę skupili na sygnałach dotyczących wieczornego posiedzenia Fedu. Podwyżka stóp procentowych jest już przez wszystkich uznana za niemalże pewną. Teraz większe znaczenie będzie miała wypowiedz Janet Yellen na konferencji prasowej tuż po zakończeniu spotkania. Dzisiejsza średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.

Umocnienie złotego

Początek sesji na parze EUR/PLN miał spokojny przebieg. Wahania kursu zaczęły się około godziny 9, gdy rozpoczęto publikacje danych makroekonomicznych dla Strefy Euro. Z poziomu 4,3080 przesunęliśmy się w górę do 4,32. Złoty umocnił się dopiero przed ogłoszeniem wyników wskaźników inflacji bazowej oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia za listopad. Spowodowały one zejście pary EUR/PLN do 4,31 i utrzymały w ten sposób trend spadkowy. Wydaje się, że jest to tylko tymczasowa reakcja złotego na długo wyczekiwane posiedzenie Fedu. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,31 PLN.

Osłabienie dolara

Umocnienie dolara nie trwało dziś długo. Po początkowej stabilizacji kurs USD/PLN wzbił się powyżej 3,96. Taki stan został utrzymany tylko przez kilka godzin. Polska waluta umocniła się dzięki dobrym danym dotyczącym rynku pracy. To, w jakim kierunku uda się kurs dolara zależy od tego, jak mocno zostaną podniesione stopy procentowe w USA. W związku z czym, nie jest wykluczone, że zobaczymy jeszcze dziś dolara poniżej poziomu 3,92. Średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła dziś 3,94 PLN.

Wahania na parze CHF/PLN

Notowania pary CHF/PLN miały dziś zmienny przebieg. Inwestorzy nerwowo reagowali na nawet najmniejsze sygnały dotyczące dolara, który jest dziś w centrum uwagi całego rynku finansowego. Szwajcarska waluta, która od połowy września cały czas umacniała się wobec złotego w końcu spadła poniżej 4,00. Dziś jedynie przez godzinę utrzymywała się lekko powyżej tego poziomu. Można to rozpatrywać dwojako, albo jako sygnał do utworzenia nowego trendu, albo jako chwilową korektę. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,99 PLN.

 

16.12.2015
Trześniowski