Komentarz walutowy 21.01.2016

Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Złoty w dalszym ciągu pozostaje osłabiony mimo dobrych danych makroekonomicznych z Polski. 

Dane makro i decyzja EBC w centrum uwagi inwestorów

Główna para walutowa podczas dzisiejszych notowań nie miała łatwo. Kurs EUR/USD z jednej strony był pod wpływem spekulacji rynku na temat decyzji szefa EBC w sprawie dalszej polityki monetarnej Strefy Euro, a z drugiej niecierpliwym wyczekiwaniem danych makro przez inwestorów. Czynnikiem ryzyka nieustannie pozostają notowania ropy naftowej, która mimo lekkiej korekty w dalszym ciągu utrzymuje trend spadkowy. Dolar tuż przed napływem komunikatu z Europy wahał się w okolicy 1,0880-1,0900. Dopiero po podaniu oficjalnej decyzji o braku zmian w wysokości stóp procentowych para EUR/USD wzbiła się lekko do 1,0910. Kolejne zmiany w kursie euro mogą nastąpi po publikacji wskaźników z USA. Średnia wartość euro wyniosłą dziś 1,08 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Słabość złotego sięga zenitu

Na osłabienie złotego w ostatnich tygodniach wpływało kilka czynników: pogorszenie się nastrojów na rynku globalnym (niepewna gospodarka Chin oraz spadki ropy naftowej), decyzja S&P o obniżeniu ratingu, debata w Parlamencie Europejskim na temat naszego kraju oraz niektóre zmiany gospodarcze nowej partii rządzącej. Te elementy, połączone w jedną całość tworzą ogromny balast, który obciąża złotego i nie pozwala na umocnienie. Podczas czwartkowej sesji złoty na parze z euro przebił poziom 4,50. Taki kurs euro ostatni raz występował w 2009 roku. Dzisiejsza decyzja Mario Draghiego spowodowała niestety jedynie lokalny, krótkotrwały spadek na parze EUR/PLN. Większej reakcji kursów walut należy się spodziewać po konferencji prasowej. Dane makroekonomiczne opublikowane dla Polski okazały się całkiem dobre. Najlepiej wypadła sprzedaż detaliczna, która wzrosła do 4,9%. Złoty jednak nie zareagował na nie. Średni kurs euro wyniósł 4,49 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,0,1092,profile-waluta-online.html

Dolar nie odpuszcza

Amerykańska waluta utrzymuje swoją przewagę wobec złotego. Kurs tej pary osiągnął dziś nowe maximum 4,13. Tak drogiego dolara inwestorzy na rynku nie widzieli od dawna. Mimo usilnych starań naszej waluty – co widać było po chwilowym zejściu przed południem do 4,10 – USD trzyma się mocno na fali. Dzisiejsze dane makro z USA, jeśli będą zgodne z prognozami mogą jeszcze bardziej osłabić PLN. Kolejny poziom oporu to 4,15. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,12 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w kantorze interntowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

CHF/PLN bez większych zmian

Frank szwajcarski to waluta, która ma to do siebie, że przyciąga inwestorów. Po tak licznych zawirowaniach z nią związanych w dalszym ciągu jest uważana za bezpieczną przystań w cięższych chwilach na rynku walutowym. Niestety cierpią na tym waluty rynków wschodzących, m.in. PLN. Dzisiejsza publikacja polskich danych makro normalnie powinna spowodować umocnienie złotego, jednak niezmiennie przewagę mają czynniki ogólnoświatowe. Średni kurs franka wyniósł dziś 4,10 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w ekantorze

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

21.01.2016
Trześniowski