Komentarz walutowy 21.06.2016

Pozytywne nastroje na rynku nadal się utrzymują, jednak złoty wobec niektórych walut zanotował osłabienie. Oprócz opublikowanych danych makro inwestorzy zwrócą jeszcze dziś uwagę na półroczny raport z dotychczasowej polityki monetarnej USA.

Wielkie przygotowania

Sytuacja związana z czwartkowym referendum powoduje, że wszyscy opracowują taktyki finansowe. Wielka niewiadoma, jaką niesie ze sobą głosowanie Brytyjczyków sprawiła, że wielu brokerów Forex czy analityków radzi, aby wstrzymać się – jeśli oczywiście to możliwe –od otwierania nowych transakcji. W razie wahań na bardzo dużą skalę możemy spodziewać się interwencji banków centralnych. Zmienność kursów walut już jest dość spora, a w najbliższych dniach prawdopodobnie będzie jeszcze większa. Główna para walutowa utrzymuje się wysoko w okolicy 1,13. Być może osłabienie dolara zwiększy się po wystąpieniu prezes Fed przed Senatem, jeśli okaże się, że plany dotyczące terminu podwyżki uległy zmianie. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro, kmurs EUR

Źródło: biznes.pl

Wahania euro

Notowania złotego mimo silnych wahań były dziś zadowalające. Podczas publikacji indeksu instytutu ZEW, który okazał się dużo lepszy niż oczekiwano nastąpił mocniejszy skok do poziomu 4,39 jednak już po kilku kwartałach nastąpił powrót do 4,37. Zmienność będzie w dalszym ciągu duża, ponieważ codziennie z Wysp Brytyjskich napływają nowe informacje dotyczące przypuszczalnego wyniku referendum. Inwestorzy jeszcze dziś zwrócą uwagę na wystąpienie publiczne szefa EBC. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,39 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kmurs EUR

Źródło: biznes.pl

Próby umocnienia się dolara

Kurs dolara w pierwszej części sesji utrzymywał się stabilnie poniżej poziomu 3,88. Atmosfera na rynku mimo napływających pozytywnych komentarzy w dalszym ciągu jest napięta. Ewentualne opuszczenie UE przez UK będzie miało nieprzewidywalne konsekwencje, których również obawia się Rezerwa Federalna. Podczas dzisiejszego raportowania dotychczasowej pracy Fedu Janet Yellen zapewne nie omieszka podkreślić, że zagrożenie Brexitem wpływało na wstrzymanie się od kolejnej podwyżki stóp procentowych. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,88 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Waluta, o którą aktualnie najbardziej obawiają się inwestorzy jest frank szwajcarski. Jego wartość zdecydowanie przewyższa tę, do której zdążyliśmy przywyknąć. Zmienność na rynku walutowym w dalszym ciągu jest duża, co pokazuje dzisiejszy wzrost CHF/PLN do 4,06. Jeśli Wielka Brytania Zdecyduje się na wyjście z UE możemy spodziewać się szwajcarskiej waluty nawet po 4,50. Dzisiejszy średni kurs CHF wyniósł 4,06 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt wytrwale pnie się w górę

Brytyjska waluta korzysta z utrzymującej się poprawy nastroju na rynku walutowym. Najnowsze sondaże wskazują na przewagę zwolenników pozostania w UE, jednak aż do piątkowego poranka nie będzie wiadomo, co zdecydują Brytyjczycy. Kurs GBP podczas dzisiejszej sesji dotarł do miesięcznego maksimum 5,74. Dzisiejszy średni kurs wyniósł 5,72 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

 

21.06.2016
Trześniowski