Komentarz walutowy 23.08.2016

Decyzja amerykańskiego banku centralnego pozostaje kluczową kwestią dla rynku walutowego. Dzisiejsze, wstępne odczyty indeksów PMI, nie zdołały wywołać wyraźnych ruchów notowań. Inwestorzy wyczekują piątkowego sympozjum bankierów, na którym swoje stanowisko przedstawi prezes Fed – Janet Yellen.

 

W oczekiwaniu na koniec tygodnia

Wczorajszy wzrost kursu dolara, który został wywołany wypowiedzią wiceprezesa Fed Stanleya Fischera, widzącego szansę na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku, zostały szybko skorygowane przez euro. Trend ten utrzymuje się również podczas wtorkowej sesji. Z kolei opublikowane dziś mieszane indeksy PMI dla Strefy Euro oraz Niemiec nie spotkały się z reakcją rynku, dla którego kluczowymi stały się informacje płynące zza oceanu. W związku z powyższym średnia wartość euro wyniosła dziś 1,13 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro
Źródło: bankier.pl

W cieniu globalnych nastrojów

Brak interesujących dla złotego krajowych odczytów sprawia, że polska waluta pozostaje pod wpływem globalnych czynników. Wczoraj można było zaobserwować nieznaczne odreagowanie PLN po piątkowym silnym spadku notowań, jednak już dziś euro rozpoczęło powrót na wzrostowy tor. Przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt budżetu na 2017 nie spotkał się z reakcją rynku, podobnie jak dzisiejsze odczyty indeksów PMI ze Strefy Euro. Średni kurs euro wyniósł więc dziś 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: bankier.pl

Umocnienie złotego

Wyciszenie nastrojów, po krzepiących dla dolara słowach Stanleya Fischera, przyczyniło się do umocnienia polskiej waluty. W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wstępne odczyty indeksu PMI dla przemysłu USA, jednak nie powinny one mieć znaczącego wpływu na relację pomiędzy tą parą walutową. Dla dolara najważniejsze okaże się piątkowe wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen, jednak aby umocnić pozycję USD, perspektywa zacieśniania polityki pieniężnej powinna zostać poparta silnymi danymi o amerykańskiej gospodarce. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,80 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Światowe nastroje działają na franka

Niewiele zostało po wczorajszym odbiciu złotego w parze z frankiem. Podczas dzisiejszej sesji to szwajcarska waluta dyktuje warunki, jednak mimo, że koniunktura napędzająca kurs złotego dogasa, to jego pozycja wciąż oddalona jest od psychologicznej granicy 4,00. Brak czynników lokalnych, które mogłyby zmienić relację w tej parze sprawia, że waluty pozostają wrażliwe na światowe nastroje inwestorów. Średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła dziś 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty, kurs franka
Źródło: bankier.pl

Funt pokonuje barierę

Czarne chmury wiszące nad Wielką Brytanią związane ze skutkami Brexitu, przeganiane są przez dane dotyczące kondycji gospodarki kraju. W zeszłym tygodniu niespodzianką okazały się wyniki sprzedaży detalicznej, natomiast dziś lepiej od prognoz wypadł wskaźnik zamówień publikowany przez CBI. Mimo, że oczekiwania rynku po referendum obniżyły się, to i tak pozytywne zaskoczenie działa kojąco na funta, którego średnia wartość wyniosła dziś 5,01 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.08.2016
Katarzyna Orawczak