Komentarz walutowy 25.05.2015

Początek tygodnia przyniósł spore osłabienie polskiej waluty wobec euro, dolara i franka. Było to spowodowane nerwową reakcją rynku na wstępne wyniki wyborów prezydenckich, które wg exit polls wskazują na wygraną kandydata PiS Andrzeja Dudy. Na właściwą reakcję rynku finansowego należy jednak poczekać do jutra, ponieważ dziś z handlu jest wyłączonych kilka państw w związku z dniem wolnym od pracy.

 

 

EUR/USD w tym tygodniu pod wpływem danych makro

Szefowa Komitetu Rezerw Federalnych swoim przemówieniem jak zwykle nie zadowoliła nasłuchujących inwestorów. Janet Yellen na temat podwyżki stóp procentowych wyraziła się specyficznie (jak to już z komunikatami Fedu bywa). Powiedziała, że byłoby właściwe, aby w pewnym momencie tego roku podjąć wstępny krok ku podwyżce przedziału stopy funduszy federalnych. Wywnioskować z tego możemy, że raczej nie będzie to w czerwcu. Być może zmian w polityce monetarnej Ameryki możemy się spodziewać we wrześniu co również nie jest do końca pewne. Temat fatalnych do tej pory danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych został przez nią skomentowany jako czynnik przejściowy, który w kolejnym kwartale będzie o wiele lepszy. Europa natomiast żyła doniesieniami z południa kontynentu. Grecki rząd zapewnił, że są na samym końcu negocjacji z kredytodawcami i do porozumienia dojdzie już niebawem. Premier Tsipras zapewnił wierzycieli, że nie będą popełniać już dotychczasowych błędów w kwestii rozporządzania się środkami finansowymi. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,09 EUR.

 

Dolar raz w górę raz w dół

Para USD/PLN w piątek zakończyła trend spadkowy, który trwał od początku marca. Został przełamany opór 3,72. Stało się tak dzięki wzrostowi inflacji bazowej o 0,3%. Dzisiejszym notowaniom towarzyszyły duże wahania mimo wyłączenia USA z handlu w związku z dniem wolnym od pracy. Należy do nich jednak podejść z dystansem i poczekać na bardziej wiarygodne impulsy z szerokiego rynku. Istotnie wpływające na ten kurs czynniki makroekonomiczne poznamy we wtorek. A będzie ich dla Stanów Zjednoczonych dużo zwłaszcza po południu. Średnia wartość dolara wyniosła 3,73 PLN.

 

Duda dyktował kurs EUR/PLN

Kurs EUR/PLN oddalił się od poziomu 4,00. Poniedziałek rozpoczął się od spadku z poziomu 4,12 do wartości 4,10. Notowanie tej pary walutowej dziś było podyktowane przez nastroje panujące na rodzimym rynku w związku z wynikamy II tury wyborów prezydenckich w Polsce, którą wygrał kandydat PiS Andrzej Duda. Duże wahania na tej parze walutowej spowodowane powyższym wydarzeniem były widoczne dziś podczas całej sesji. Czynnikiem zewnętrznym w dalszym ciągu pozostaje temat negocjacji państwa greckiego z Unią Europejską. Ostatnie doniesienia wskazują na to, że rząd Tsiprasa nie będzie w stanie zorganizować potrzebnej sumy pieniędzy do spłaty kolejnej raty pożyczki do MFW. Nic nie jest jednak jeszcze przesądzone. Ostatnim razem Grecja jakimś cudem uporała się z tym problemem, może i tym razem ma jakiegoś „asa w rękawie” o którym nikt nie wie. Średnia wartość euro podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym wyniosła 4,10 PLN.

 

Frank mocno w górę

Poniedziałek dla pary CHF/PLN był kontynuacją niepokoju wśród „frankowiczów”, który pojawił się tuż przed zamknięciem piątkowej sesji. Wartość 3,95 ostatni raz na rynku finansowym widniała w lutym. Dzisiejsze notowania tych walut były uzależnione od czynników napływających z Polski, ponieważ Szwajcaria podobnie jak Stany Zjednoczone miała dzień wolny od pracy. Tak wysoki kurs podczas dzisiejszej sesji był reakcją rynku na wybór nowego prezydenta. Dla inwestorów zwłaszcza zagranicznych jest to duże ryzyko polityczne, które stanowi utrudnienie w podejmowaniu decyzji finansowych. Nasilenie się negatywnych nastrojów na rynku w związku z Greckimi kłopotami finansowymi może również spowodować mocniejsze wahania na tej parze. Wiarygodne zmiany mogą zajść w związku z czwartkowymi i piątkowymi odczytami danych makro ze Szwajcarii. Inwestorzy swoją uwagę szczególnie skupią na bilansie handlu zagranicznego. Średnia wartość CHF podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,96 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

 

25.05.2015
Katarzyna Orawczak