Komentarz walutowy 26.01.2016

Wtorek na rynku walutowym okazał się dniem mocnego euro. Swoją siłę wyraźniej eksponował również dolar. Już jutro poznamy decyzję Fed w sprawie dalszej polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych, na którą wszyscy uczestnicy rynku czekają.

W oczekiwaniu na Fed

Dzisiejszy handel na głównej parze walutowej był bardzo spokojny nad ranem. Osłabienie euro dało się zauważyć w późniejszych godzinach. Inwestorzy wyraźne wstrzymywali się od zawierania transakcji w oczekiwaniu na jutrzejsze posiedzenie Fedu. Ogólne nastawienie rynku jest raczej na łagodniejszy komunikat, jednak są to jedynie przypuszczenia. Gdyby jednak tak się stało, para EUR/USD zanotowałaby wzrost do poziomu 1,09.  Zamieszanie na pewno wprowadzają ciągłe wahania ropy naftowej, która dopiero w zeszłym tygodniu wykazała nieznaczną tendencję wzrostową. Uczestnicy rynku dziś zwrócą jeszcze uwagę na publikację indeksu zaufania konsumentów w USA. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,08 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Złoty bez reakcji na dane o PKB

Dzisiejsza sesja nie była za dobra dla naszej waluty. Złoty osłabił się wobec euro dość solidnie. Nawet bardzo dobre szacunkowe dane PKB dla naszego kraju nie miały szans umocnić PLN. Kurs EUR porusza się ostatnio w przedziale 4,43-4,50. Wyjście poza górną granicę, będzie oznaczało tylko jedno – osłabienie złotego i otwarcie drogi do kolejnego szczytu, którym jest 4,60.  Obecnie czynnikami, które mają wpływ na kurs EUR/PLN są wydarzenia ogólnoświatowe oraz w równym stopniu lokalne zmiany gospodarcze wprowadzane systematycznie przez aktualnie rządzącą partię. Za jedno euro podczas dzisiejszej sesji średnio płaciliśmy 4,49 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Nowy szczyt na USD/PLN

Głównym czynnikiem, który w największym stopniu może wywołać zmiany na parze USD/PLN jest jutrzejsze posiedzenie Rezerwy Federalnej. W zależności od tego, w jakim tonie przebiegnie, taki też będzie ruch amerykańskiej waluty. Członkowie Fed zapewne będą obserwować dzisiejsze publikacje makro, zwłaszcza indeks nastroju konsumentów, który w sposób istotny może wpłynąć na ich decyzje. Podczas dzisiejszej sesji nastąpiło przebicie poziomu 4,15 który jest nowym maximum na tej parze. Ostatni raz tak drogiego dolara mieliśmy w 2002 roku. Średnia wartość USD wyniosła 4,14 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w ekantorze

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Wahania na parze CHF/PLN

Początek sesji na parze CHF/PLN nie był łatwy dla naszej waluty. Kurs franka dopiero po dotarciu do poziomu 4,08 zakończył wzrost. Umocnienie złotego do 4,06 nastąpiło w sposób dynamiczny, ale w obliczu tak wielu czynników zewnętrznych ciężko jest powiedzieć, który z nich przyczynił się do tak nagłego osłabienia CHF. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła 4,06 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

26.01.2016
Trześniowski