Komentarz walutowy 28.09.2016

Zaskakująco dobry wynik raportu zaufania amerykańskich konsumentów przypieczętował deprecjację dolara. Lepszy od prognoz okazał się również wstępny indeks PMI. Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy poznali kolejne dane z USA. Natomiast lokalnie uwaga skierowała się w stronę posiedzenia Rady Ministrów, na której przedstawione zostaną zmiany w gabinecie premier Beaty Szydło.

 

Zmagania głównych walut

Zmagania pomiędzy dolarem i euro trwają. Wczoraj amerykański waluta została wsparta przez dane dotyczące gospodarki tego kraju. Indeks zaufania konsumentów, przy prognozie 99, osiągnął  poziom 104,1. Również wstępne PMI dla usług okazało się korzystniejsze od oczekiwań. Tym samym zwiększyło się prawdopodobieństwo grudniowego zacieśniania polityki monetarnej w USA, jednak były prezes Fed Ch. Plosser zauważył dziś, że takiej decyzji można się spodziewać również podczas listopadowego posiedzenia. Dzisiejsze odczyty odnośnie zamówień w przemyśle, wypadły słabiej niż w poprzednio. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, dolar, euro
Źródło: bankier

Czas na zmiany

Złoty czeka na dzisiejsze posiedzenie Rady Ministrów, które ma rozpocząć się o godzinie 15. Zapowiedziana pod koniec zeszłego tygodnia przebudowa rządu z punktu widzenia rynku powinna  mieć wyłącznie znaczenie techniczne, jednak rynek finansowy lubi stabilizację, a ewentualna dymisja ministra Szałamachy, o której od kilku dni jest głośno, na pewno tą stabilizacją nie jest. Dziś nastąpiła korekta wczorajszej deprecjacji wspólnej waluty, która mogła być spowodowana problemami Deutsche Banku. Dziś obawy o przyszłość banku zostały nieco wyciszone, a średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Podwyżki wracają na pierwszy plan

Od decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych minął zaledwie tydzień, a rynek znów zaczyna zastanawiać się, jakie będą kolejne decyzje podejmowane przez Fed. Oczekiwania wobec grudniowych podwyżek rosną, w związku z optymistycznymi danymi, a wraz z nimi rośnie siła dolara. Chociaż inwestorzy nie spodziewają się, aby do zacieśniania polityki miało dojść w czasie, gdy w USA trwają wybory prezydenckie, to według CH. Plossera nie można wykluczyć takiej decyzji już w trakcie kolejnego posiedzenia. Potwierdzeniem tego stanowiska mogły być słowa szefa Fed z San Francisco, który uważa że gospodarka poradzi sobie z podwyżkami. W związku z powyższym średni kurs dolara wyniósł dziś 3,82 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Korekta franka

Dzisiejsza sesja przynosi korektę franka szwajcarskiego. Wczoraj wartość tej waluty w kulminacyjnym momencie osiągnęła poziom 3,92 PLN. Dystans dzielący tę parę dyktowany jest przede wszystkim globalnymi nastrojami, jednak nie bez znaczenia pozostają czynniki lokalne. Dziś zagrożenie dla polskiej waluty płynie ze strony rządu, w którym zostały zapowiedziane zmiany, jeżeli dojdzie do odwołania obecnego Ministra Finansów Pawła Szałamachy, frank może jeszcze bardziej się umocnić. Jego średnia wartość wyniosła dziś 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Niewykluczone dalsze luzowanie polityki monetarnej

Podczas przemówienia wiceprezes Banku Anglii zauważyła, że ilościowe luzowanie polityki pieniężnej może mieć kluczowe znacznie w napędzaniu brytyjskiej gospodarki. Według niej podjęta w sierpniu decyzja o obniżeniu stóp procentowych była dobrym krokiem, a kolejne takie posunięcia uzależnione będą od nadchodzących danych makroekonomicznych. Dziś odnotowana została aprecjacja funta i średnia wartość tej waluty osiągnęła poziom 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
28.09.2016
Katarzyna Orawczak