Komentarz walutowy 30.03.2016

Zmienność na rynku walutowym podczas dzisiejszej sesji była dość duża. Inwestorzy rozważali jeszcze wczorajsze słowa prezes Fedu, które spowodowały spadek wartości dolara.

Co dalej?

Po wczorajszym przemówieniu prezes amerykańskiego banku centralnego wiemy jedno, podwyżki stóp procentowych za szybko nie będzie. Janet Yellen czeka, aż efekty grudniowej zmiany będą iść w parze z nastrojami na rynku ogólnoświatowym, a to może być bardzo trudne do osiągnięcia. Ceny ropy naftowej wprawdzie ostatnio podskoczyły do góry, ale w dalszym ciągu nie są stabilne. Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację osłabienia dolara. Przedział wahań w najbliższych dniach może się mieścić między 1,1120 a 1,14. W jakim kierunku pójdzie dalej będzie zależało od dzisiejszego raporty ADP oraz piątkowych państwowych danych z rynku pracy. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Dobry i zły dzień złotego

Złoty podczas dzisiejszej sesji miał swoje dobre i złe chwile. Na początku dnia umocnił się wobec euro do poziomu 4,23, który stanowi aktualnie nowe minimum na tej parze. Podczas dalszych notowań – m.in. za sprawą dobrych danych makro z Europy – osłabił się wobec wspólnej waluty. Pierwsze dane dotyczące nastrojów konsumentów zostały zignorowane, natomiast inflacja konsumencka już nie. Ostatni wskaźnik wykazał spory jej wzrost, co przyczyniło się do wzrostu kursu euro do poziomu bliskiego 4,25. Średni kurs wspólnej waluty podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,24 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Słaby dolar

Podczas dzisiejszej sesji kurs dolara spadł do najniższego poziomu od 5 miesięcy. Poziom 3,74 nie utrzymał się jednak zbyt długo. Kurs USD/PLN w drugiej części sesji powrócił już do punktu otwarcia. Przyczyną osłabienia amerykańskiej waluty była wypowiedz J. Yellen, która była odmienna od pozostałych decydentów Fed. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,75 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Chwila wytchnienia na franku

Dzisiejsze osłabienie kursu franka szwajcarskiego było niestety tylko chwilowe. Na notowania pary CHF/PLN oprócz czynników ogólnoświatowych wpływały również te lokalne. Dyskusja na temat opłacalności i praktyczności ustawy kredytowej nabiera tempa. Od umocnienia franka minął już ponad rok, a w kwestii pomocy dla frankowiczów nie zmieniło się praktycznie nić. Średni kurs szwajcarskiej waluty wyniósł dziś 3,89 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Odwrót funta

Po dwóch dniach silnych wahań funt podczas dzisiejszej sesji wyraźnie umocnił się wobec złotego. Zmienność była dość spora na tej parze walutowej. Funt podobnie jak frank wykazuje dużą wrażliwość na zmiany zachodzące na rynku ogólnoświatowym. Jutro para GBP/PLN w sposób szczególny może być narażona na mocniejsze wahania, ponieważ zostanie opublikowanych kilka ważnych danych makro, które w istotny sposób mogą wpłynąć na kurs funta. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,41 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

30.03.2016
Trześniowski