Komentarz walutowy 31.03.2016

Ostatni dzień marca na rynku walutowym przyniósł umocnienie złotego oraz zwiększenie przewagi euro do dolara. Dzisiejsza sesja była bogata w publikacje makroekonomiczne, które przyczyniły się do dużej zmienności w kursach walut.

Euro zwiększa przewagę

Amerykańska waluta kolejny dzień z rzędu traci do europejskiej. Euro od rana pięło się w górę. Wsparły je pomyślne dane o inflacji, które wypadły zgodnie z prognozami. Informacją, która trochę wstrząsnęła rynkiem, było obniżenie ratingu Chinom przez agencję Standard & Poors. W ich mniemaniu tempo wzrostu gospodarczego tego kraju jest za słabe, a zmiany przeprowadzane w przedsiębiorstwach państwowych niezadowalające. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA była większa niż oczekiwano, co jeszcze bardziej zadziałało na niekorzyść dolara. Średni kurs EUR podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,13 USD.

EUR/USD

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Wahań złotego ciąg dalszy

Złoty podczas czwartkowej sesji musiał zmierzyć się z napływem danych makro zarówno z Polski, jak i Europy. Dane o inflacji ze Strefy Euro można powiedzieć, że były neutralne, natomiast polskie rozczarowały. Wstępna wartość tego wskaźnika była niższa od tej, której się spodziewano. Kurs euro po wczorajszym podbiciu powyżej 4,27 dziś nieznacznie opadł. Notowania tej pary walutowej miesiąc prawdopodobnie zamkną w przedziale 4,2450-4,26. Dzisiejszy średni kurs wspólnej waluty wyniósł 4,24 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Codziennie nowe minimum

Kurs dolara po wczorajszej zwyżce dziś powrócił do spadków. W trakcie sesji zostało osiągnięte nowe minimum na poziomie 3,72. Złoty wyraźniej korzysta ze słabości amerykańskiej waluty, której ostatnio nie rozpieszczają ani dane makro, ani przemówienia przedstawicieli Fedu – a zwłaszcza to ostatnie Janet Yellen. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,72 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Powrót franka do spadków

Kurs franka dziś ponownie zbliżył się po miesięcznego minimum, które być może do końca dzisiejszej sesji zostanie powtórzone. Przyczyną ostatnich wahań na tej parze są przede wszystkim czynniki zewnętrzne, których jak zawsze nie brakuje. Swój udział w zmienności kursu franka miało również zamieszanie wokół ustawy kredytowej. Frankowicze otrzymują coraz więcej sygnałów sugerujących brak szans na jej wejście w życie. Średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,88 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Kolejne silne osłabienie funta

Kurs funta początkowo nie zareagował na wystąpienie prezesa BoE Marka Carneya, który przemawiał dziś w Tokio. Finalny odczyt PKB mimo, że był lepszy od oczekiwań nie wsparł GBP na tyle, aby umocnić go trwale. Po wzroście do poziomu 5,40 nastąpił solidny spadek do wartości 5,35. Strach przed Brexitem daje się we znaki i prawdopodobnie do czasu referendum będzie wpływał niekorzystnie na kurs tej pary walutowej. Średni wartość funta wyniosła 5,36 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

31.03.2016
Trześniowski