Komentarz walutowy 31.08.2016

Podczas środowej sesji została opublikowana inflacja CPI dla Polski, która wpadła nieznacznie lepiej od oczekiwań. Nie wpłynęło to jednak znacząco na pozycję złotego wobec większości walut. Inwestorzy w dalszym ciągu niecierpliwie wyczekują jutrzejszego raportu a amerykańskiego rynku pracy.

Stabilizacja w oczekiwaniu na najważniejsze dane

Dzisiejsze notowania głównej pary EUR/USD były dość stabilne. Wahania utrzymywały się w obrębie poziomu 1,11. Inwestorzy wyczekują najważniejszych danych w tym tygodniu, które poznamy już jutro. Od sytuacji na amerykańskim rynku pracy zależy to, jaką decyzję podejmie Rezerwa Federalna na najbliższym posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. Dziś najistotniejszy dla dolara był raport ADP, który okazał się nieznacznie lepszy do prognoz., a jego wartość wyniosła 177 tys. Średni kurs EUR/USD wyniósł podczas dzisiejszej sesji 1,11 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: bankier.pl

Złoty kończy miesiąc osłabiony

Wczorajszy zgodny z prognozami odczyt PKB za II kw. Okazał się zgodny z prognozami co wyciszało nieznacznie wzrost na EUR/PLN. Złoty będąc w ostatnim czasie pod mocnym wpływem czynników ogólnoświatowych dotarł do poziomu 4,36 PLN za euro. To najwyższa wartość od około dwóch miesięcy. Opublikowana dziś inflacja CPI wyniosła -0,8% co oznacza wynik nieznacznie lepszy od prognoz. Spowodowało to chwilowe wahania na parze EUR/PLN, które ostatecznie ustabilizowały się na poziomie 4,35PLN.  Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,35 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: bankier.pl

Drogi dolar

Dolar w oczekiwaniu na najważniejsze dane makro, jakimi jest raport z amerykańskiego rynku pracy był najdroższy od miesiąca. Jeszcze na początku sierpnia płaciliśmy za niego 3,85, natomiast aktualnie przebił od wartość 3,91. Inwestorzy niecierpliwią się, brak wiedzy na temat kolejnego ruchy Fedu w sprawie stóp procentowych powoduje lekkie zamieszanie. Janet Yellen podczas swojego wystąpienia na sympozjum w Jackson Hole dała nadzieję na podwyżkę stóp procentowych, jednak nie nadmieniła, jaki termin jest najbardziej brany pod uwagę. Dzisiejszy średni kurs dolara wyniósł 3,91 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: bankier.pl

Frank szwajcarski zależny od wielu czynników

Kurs franka oprócz doniesień ogólnoświatowych reaguje również dość mocno na dane z Polski oraz zbliżające się wydarzenia, które mogą mieć na nią wpływ. Chodzi tu m.in. o zbliżającą się rewizję ratingu przez agencje Moody’s. Niepewność dotycząca wysokości stóp procentowych w naszym kraju również działa niekorzystnie na parę CHF/PLN. Dzisiejszy odczyt inflacji CPI nie wywołał mocno odczuwalnych zmian w notowaniach franka szwajcarskiego. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,97 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kura CHF

Źródło: bankier.pl

Funt wraca do poziomu z początku miesiąca

Dzisiejsza sesja była jedną z lepszych dla funta brytyjskiego, który dotarł dziś do poziomu 5,14. W dalszym ciągu nie jest to jednak wartość do której przywykliśmy na parze GBP/PLN. Kolejną szanse na poprawę swojej sytuacji funt będzie miał już jutro. Czwartkowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu, jeśli będzie zgodny bądź wyższy od prognoz może umocnić brytyjską walutę. Dzisiejszy średni kurs GBP wyniósł 5,13 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: bankier.pl

31.08.2016
Katarzyna Orawczak