KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Auto z Niemiec – stać Cię na lepsze niż myślisz

Kiedy wiemy, że dane zjawisko jest niezwykle popularne? Wtedy, gdy zaczynają powstawać na jego temat memy. A tych związanych z niemieckimi samochodami nie brakuje. Dobry stan techniczny, wygląd, którego modele ... Czytaj całość
Zmiany na przejściach granicznych

Szczegółowe kontrole na granicy UE

Od 7. kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące przekraczania zewnętrznych granic UE. Podróżujący będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dokładniejsze kontrole przełożą się na wydłużenie czasu odprawy.   Nasilające się ... Czytaj całość

Komentarz walutowy 31.12.2015


AUTORANALITYK FINANSOWY EKANTOR.PL
Aniela Agopsowicz
Analityk rynków walutowych i kapitałowych w firmie ekantor.pl Interesuje się zmianami zachodzącymi na rynku walutowym. Na co dzień analizuje wydarzenia zachodzące na rynku forex. Prognozuje również zmiany w notowaniach kursów walut, jak i konsultuje transakcje walutowe. Wyznaję zasadę: szybko, ale dokładnie. Prywatnie wielbicielka fotografii.

Przyszedł czas na krótkie podsumowanie 2015 roku na rynku walutowym.

Dzisiejszy handel na rynku walutowym był bardzo ograniczony. Wielu graczy z Europy ma już wolne (Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Francja, Czechy, Włochy), również świętują już Japończycy. W Hiszpanii i Australii sesje będą skrócone. W związku z tym minimalne wahania mogą być na parach walutowych widoczne tylko i wyłącznie za sprawą danych makro ze Stanów Zjednoczonych. W godzinach popołudniowych poznamy ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz wartość indeksu Chicago PMI.

Rok polityki monetarnej i danych makroekonomicznych

Euro i dolar stanowiły w minionym roku parę walutową, która przysporzyła inwestorom wielu emocji. Do czynników, które w sposób szczególny zasługują na miano prowodyrów spadków i wzrostów na EUR/USD przede wszystkim należy zaliczyć zmiany zachodzące w polityce monetarnej zarówno Strefy Euro jak i Stanów Zjednoczonych, które w końcu po wielu latach podniosły stopy procentowe. W pierwszym półroczu duże znaczenie miały również perturbacje Grecji, która borykała się z poważnym kryzysem finansowym. Nie należy zapominać o danych makroekonomicznych, które również potrafiły zaskoczyć inwestorów. Rozpiętość wahań na głównej parze walutowej wyniosła na przestrzeni całego roku około 16 centów. Najniższy kurs został zanotowany w 13 marca i wyniósł średnio 1,0497. Najsilniejsze euro natomiast było na początku roku, a jego wartość wynosiła 1,20 USD.

EUR/USD

średni kurs dolara w kantorze internetowym

 

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,0,1100,profile-waluta-online.html

 

Stopy procentowe w dół

Najlepszym okresem dla polskiej waluty było pierwsze pięć miesięcy. Złoty od początku roku praktycznie do końca maja utrzymywał się w trendzie spadkowym na parze z euro. U schyłku jego umocnienia zanotował najlepszy kurs od wielu lat. Ostatni raz zejście poniżej 4 złotych za euro obserwowaliśmy w 2011 roku. Gdy została osiągnięta najniższa wartość w tym roku 3,98 kurs euro odbił się i rozpoczął wspinaczkę w górę. Po kilku słabieniach na koniec roku przepił roczne maximum i osiągną poziom 4,36. W ciągu tych dwunastu miesięcy wpływ na parę EUR/PLN miały zarówno wydarzenia polityczne, gospodarcze mające miejsce na arenach lokalnych, jaki i przemiany ogólnoświatowe. Do jednych z ważniejszych wydarzeń w Polsce należą obniżka stóp procentowych oraz wybory najpierw prezydenckie, a później parlamentarne. Na Starym Kontynencie również wiele się działo – konflikt zbrojny na Ukrainie, grecki kryzys finansowy, próby wyjścia z deflacji (program QE), zmiany w polityce monetarnej, problem imigrantów i zamachów terrorystycznych. Różnice kursowe na tej parze w minionym roku wyniosły około 38 groszy.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantorze

 

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Szczyt szczytów, czyli najdroższy w historii dolar

Para USD/PLN na przełomie listopada i grudnia zanotowała najwyższe poziomy w ostatnich dziesięciu latach. Historyczne zbliżanie się do maksimum z 2004 roku trwało od połowy października i ostatecznie nastąpiło pierwszego grudnia, poziom, który zanotowano to około 4,04. Najniższą wartość dolar osiągnął w maju, po serii gorszych danych makroekonomicznych osłabił się do poziomu 3,52. Średnia różnica kursowa dla tej pary wyniosła w ostatnich 12 miesiącach około 52 groszy.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

 

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Około 78 groszowa różnica w kursie franka

To był bardzo ciężki rok dla osób, które posiadają kredyt walutowy we frankach szwajcarskich. 15 Stycznia – dzień, który zapadnie w pamięć na pewno wielu z nas. W tym dniu Narodowy Bank Szwajcarii zaprzestał obrony niskiego kursu franka, co spowodowało jego bardzo silne przewartościowanie. Wykres pary CHF/PLN wyglądał spektakularnie. Z rocznego minimum 3,54 nastąpił skok rocznego maximum 4,32. Na szczegółowych – godzinowych – wykresach w momencie ogłoszenia przez SNB decyzji mogliśmy zaobserwować kilkusekundową szpilę do poziomu 5,40. Świadczy to o wielkim zaskoczeniu uczestników rynku, którzy nie spodziewali się, ze stopy procentowe zostaną jeszcze bardziej obniżone. Było to jedna z największych zmian w 2015 roku na rynku europejskim.

CHF/PLN

średni kurs franka szwajcarskiego w ekantorze

 

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 


cele informacyjne komentarz walutowy

31.12.2015 11:51
Autor: Aniela Agopsowicz Analityk finansowy Ekantor.pl
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000